Andrzej Domański: Transformacja energetyczna jest wyzwaniem numer jeden

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Andrzej Domański, minister finansów i gospodarki

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

- W przyszłym roku przeznaczymy 4,6 mld zł na budowę elektrowni jądrowej - poinformował w niedzielę minister finansów Andrzej Domański. Możemy zapewniać rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii - dodał podczas spotkania w Campusie Polska Przyszłości.

Domański spotkał się w niedzielę z uczestnikami Campusu Polska Przyszłości w olsztyńskim Kortowie. Minister finansów ocenił, że ma absolutne przekonanie, że poprzednie 35 lat to czas olbrzymiego sukcesu gospodarczego Polski. Zastrzegł jednak, że silniki wzrostu gospodarczego, które przez dekady napędzały Polskę, stają się coraz mniej wystarczające.

- Musimy znaleźć nowe motory wzrostu gospodarczego. De facto wiemy, w jaką stronę należy iść. Wiemy, że bez wątpienia transformacja energetyczna jest wyzwaniem numer jeden - podkreślił.

- Jeżeli mamy o 40-50 proc. wyższe ceny energii niż w Niemczech, Francji i Hiszpanii, to stanowi to olbrzymie wyzwanie dla polskiego przemysłu - dodał minister. Domański zwrócił uwagę na odnawialne źródła energii, energetykę jądrową, inwestycje w sieci, inwestycje w magazyny, taryfy dynamicznie. Zapewnił, że wiemy, w jaką stronę iść, jak tę transformację energetyczną przeprowadzić.

W ocenie szefa MF, drugim, niezwykle istotnym obszarem jest również cyfryzacja.

- Wiemy, że te współczynniki, wskaźniki adaptacji rozwiązań IT, sztucznej inteligencji są w polskiej gospodarce, wśród polskich firm na bardzo niskim poziomie - zaznaczył. Z tym również musimy walczyć, musimy te technologie mocniej angażować w procesy gospodarcze - dodał minister.

Wskazał również na nowy przemysł.

- Oczywiście jesteśmy zainteresowani każdym miejscem pracy, ale nas interesują dobrze płatne miejsca pracy dla młodych ludzi.

Wskazał, że musimy dokonać transformacji naszej gospodarki w kierunku gospodarki bardziej opartej na wiedzy, wysokich technologiach, bo tylko w takiej gospodarce, w takim biznesie będą tworzone wysokopłatne miejsca pracy.

Szef MF poinformował także, że w przyszłym roku przeznaczymy 4,6 mld zł na budowę elektrowni jądrowej.

- Możemy zapewniać rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii. Musimy dużo zainwestować w sieć, aby ta energia była efektywnie wykorzystywana - powiedział. Wszystko wymaga środków, więc tutaj rola Ministerstwa Finansów - dodał Domański.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.