Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Szczepański Marek
Kto jest kim
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
fot: Andrzej Bęben/ARC

Marek Szczepański (ur. 13 kwietnia 1956 r.) - socjolog, profesor zwyczajny, wykładowca akademicki. Specjalizuje się w zakresie socjologii edukacji, socjologii miasta i regionu, socjologii społeczności lokalnych, teorii rozwoju społecznego.

W 1978 r. ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim. Uzyskał następnie stopień naukowy doktora. W 1989 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego habilitował się na podstawie rozprawy zatytułowanej "Modernizacja, rozwój zależny, rozwój endogenny. Socjologiczne studium teorii rozwoju społecznego". W 1995 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Zawodowo związany z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (był dyrektorem tej jednostki). Był pracownikiem Głównego Instytutu Górnictwa, profesorem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i wykładowcą Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Został również wykładowcą w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Opolskiego oraz Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jest współzałożycielem Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach, pełnił funkcję rektora tej uczelni, objął kierownictwo Katedry Socjologii. Został członkiem prezydium Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk i przewodniczącym rady naukowej Instytutu Śląskiego w Opolu.

Partnerzy portalu