PARTNERZY:
PATRONATY:

Trenczek Stanisław
Kto jest kim
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
fot: EMAG

Były dyrektor Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, funkcję tę pełnił od 20 maja 2015 r.

Dr hab. inż., Stanisław Trenczek, prof. nadzw. ITI EMAG jest absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej w Gliwicach (studia inżynierskie) oraz Wydziału Górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (studia uzupełniające magisterskie) o specjalności techniczna eksploatacja złóż. Stopień naukowy doktora nauk technicznych - w dziedzinie górnictwo i geologia inżynierska i specjalności aerologia górnicza - uzyskał na AGH, natomiast stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych na Politechnice Śląskiej. Jest autorem i współautorem ponad stu dwudziestu artykułów opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach technicznych oraz ponad stu referatów wygłoszonych na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Jest także współautorem trzech patentów, wykonawcą i kierownikiem ponad dwudziestu projektów badawczych, rozwojowych, strategicznych, strukturalnych, europejskich oraz autorem ponad dwudziestu aplikacji naukowych.

W wydawnictwie EMAG pełni funkcję sekretarza Rady Programowej oraz zastępcy redaktora naczelnego czasopisma naukowo-technicznego Mining - Informatics, Automation and Electrical Engineering "MIAG" - Automatyka, Elektronika i Informatyka w Górnictwie (w latach 1962-2014 "Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa").

Prowadzi również działalność poza miejscem pracy. Jest wykładowcą na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, ekspertem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badan i Rozwoju, Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. Udziela się także w gremiach naukowych - jest zastępcą przewodniczącego Komisji Górniczej PAN Oddział w Katowicach, członkiem Sekcji Aerologii Górniczej Komitetu Górnictwa PAN, zastępcą przewodniczącego Sekcji Aerologii Górniczej przy KG PAN O/Katowice oraz członkiem Sekcji Mechatroniki i Energoelektryki w Górnictwie przy KG PAN O/Katowice.

Jest także uprawnionym rzeczoznawcą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w podziemnych zakładach górniczych (zagrożenie pożarowe i wentylacyjne oraz ratownictwo górnicze). Od wielu lat bierze też czynny udział - jako członek - w pracach Komisji ds. Zagrożeń w Zakładach Górniczych, a także w pracach specjalistycznych zespołów naukowo-doradczych, powoływanych przez kierowników ruchu zakładu górniczego w przypadku rozwiązywania trudnych problemów związanych z występującym poziomem zagrożeń naturalnych jak i podczas prowadzenia akcji ratowniczych.

Od kilkunastu lat jest też powoływany przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego do komisji powypadkowych, których zadaniem jest ustalenie przyczyn i okoliczności takich zdarzeń. W instytucie EMAG pełnił wcześniej funkcje kierownika zakładu naukowego, sekretarza naukowego oraz zastępcy dyrektora ds. naukowych.

W latach 1979-2004 w kopalni węgla kamiennego przeszedł wszystkie szczeble zawodowe osoby dozoru i kierownictwa ruchu zakładu górniczego. Był czynnym ratownikiem górniczym – uczestniczył w 72 takich akcjach.