Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Sztygar zmianowy na oddziale górniczym, jaki przelicznik do emerytury; 1.5 czy 1.8
Pracuje w kopali 28 lat na oddziale górniczym. 1,5 roku jako pracownik fizyczny, pozostały okres 26,5 roku w dozorze (nadgórnik, sztygar zmianowy). Uzyskałem prawa emerytalne z przelicznikiem 1.8 za okres pracy fizyczne, a 1.5 za pozostały czas pracy - w dozorze. Nadmieniam, nie jestem ratownikiem, pracuję na ruchu w oddziale górniczym, wydobywczym, 6-cio godzinnym w KGHM. Do moich obowiązków należało i należy: wcześniejsze sprawdzenie przodków i wpuszczanie do nich maszyn, praca w zrobach (stawianie i rabowanie dodatkowej obudowy), bezpośredni nadzór na robotami górniczymi prowadzonymi na zmianie. Proszę o odpowiedź, wg jakiego współczynnika powinienem mieć wyliczoną emeryturę za okres pracy w dozorze?
Ekspert ZUS odpowiada:
Do okresów pracy górniczej, w tym pracy na stanowisku dozoru ruchu pod ziemią, organ rentowy prawidłowo zastosował przeliczniki górnicze. Ustawa emerytalna nie przewiduje przelicznika 1,8 do okresów pracy pracowników dozoru ruch pod ziemią, związanej z bezpośrednim nadzorem nad robotami prowadzonymi przez pracowników fizycznych np. w przodkach węglowych. Wprost z art. 51 ust. 1 pkt 2 oraz art. 50d ust. 2 ustawy wynika, że przelicznik 1,8 stosuje się między innymi do okresów pracy pracowników dozoru ruchu i kierownictwa ruchu pod ziemią, za czas pracy w drużynie ratowniczej. W tym przypadku kluczowa jest właśnie praca w drużynie ratowniczej.
Partnerzy portalu