Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Emerytura gornicza na wiek 50lat
Przepracowalem 11lat w pelnym wymiarze godzin pod ziemia na stanowisku elektromontera pz. Przeszedłem na stanowisko st. Inspektora technologii gorniczej. Stanowisko to jak sie okazje, po zlej mojej interpretacji znajduje sie w zał nr 2 ministra gospodarki i handlu z 1994 mowiacy o tym co uznaje sie za pracę gornicza. Wiem by przejść na emeryture w wieku 50lat muszę mieć 25lat pracy górniczej lub rownorzednej z gornicza. Pytanie 1,czy stanowisko st. Inpektora technologii górniczrj zus zaliczy jako pracę gornicza. Pytanie 2 jesli zus nie zaliczy tego stanowiska, to czy praca w połowie dniówek roboczych zjazdowych będzie zaliczana do pracy rownorzednej z gornicza? I czy ta połowa dniówek zjazdowych musi być w pełnym wymiarze godzin? Czy nie jest ilość czasu na dole brana pod uwagę przy wykazie jaki należy złożyć w ZUS.
Ekspert ZUS odpowiada:
Rzeczywiście stanowisko starszego inspektora technologii górniczej jest wymienione w Zarządzeniu Nr 9, jako stanowisko wyższego dozoru ruchu zakładu górniczego. Jeżeli jest Pan zatrudniony na tym stanowisku pod ziemią, to ZUS zaliczy okresy tej pracy do pracy górniczej, bez potrzeby przedkładania miesięcznych wykazów zjazdów pod ziemię. Przypomnę, że za pracę górniczą uznaje się pracę wymienioną w art. 50c ustawy emerytalnej, czyli między innymi pracę na stanowiskach dozoru ruchu i kierownictwa ruchu pod ziemią wymienionych w Zarządzeniu Nr 9, jak również pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, wykonywaną pod ziemią przez co najmniej połowę dniówek roboczych w miesiącu. Dodam, że zjazd pod ziemię traktuje się na równi z dniówką roboczą przepracowaną pod ziemią, niezależnie od tego, ile czasu pracownik przebywał pod ziemią wykonując swoje obowiązki. Odnośnie pracy równorzędnej z pracą górniczą to wyjaśniam, że jest ona ściśle określona w art. 50c ust. 2 ustawy emerytalnej i odnosi się tylko do pracy w urzędach górniczych związanej z wykonywaniem czynności inspekcyjno-technicznych pod ziemią oraz innej pracy do 5 lat wykonywanej po rozwiązaniu stosunku pracy w związku z likwidacją kopalni, na zasadach określonych w ustawie emerytalnej. Poza tym nie ma innych okresów pracy, którą ustawa uznaje za pracę równorzędną z pracą górniczą.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu