Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Czas na dole i dokładna nazwa stanowiska przy zaliczaniu pracy górniczej
Dzień dobry, mam do Pani dwa pytania dotyczące zaliczenia czasu pracy jako praca górnicza w przypadku stanowisk kierownictwa i dozoru ruchu w podziemnych zakładach górniczych: 1. Jeżeli zaliczamy miesiąc do pracy górniczej ze względu na wykonywanie zjazdów przez ponad połowę dni roboczych miesiąca, to ile powinien trwać pojedynczy zjazd? 2. W przypadku zaliczania pracy górniczej w oparciu o Zarządzenie Nr 9 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 23 grudnia 1994 r. Czy nazwa stanowiska w umowie musi być dokładnie tak zapisana jak w zarządzeniu? Chodzi o odpowiednią interpretację punktów B.5, C.6 i C.7 Załącznika nr 1 tego zarządzenia. W punktach/podpunktach zapisane są pełne nazwy stanowisk i tylko takie spełniają warunki zarządzenia czy może stanowiska są też rozdzielone przecinkami i samo "Inspektor gospodarki maszynami" wystarczy, aby spełnić jego warunki? Zależy mi na tych informacjach, ponieważ mam za sobą już prawie 15 lat pracy dołowej jako pracownik fizyczny i nie chciałbym ich zaprzepaścić niedawną zmianą stanowiska na etat.
Ekspert ZUS odpowiada:
W przypadku pierwszego pytania odpowiedź jest taka, że przepisy nie określają, ile powinien trwać w danym dniu zjazd pod ziemię, aby dzień tej pracy był zaliczony do pracy górniczej. Zatem każdy zjazd pod ziemię pracownika kierownictwa lub dozoru ruchu pod ziemią, traktuje się tak jak pełną dniówkę roboczą przepracowaną pod ziemią. Natomiast w przypadku pytania drugiego, to odwołam się do art. 50c ust. 1 pkt 5 ustawy emerytalnej, która za pracę górniczą uznaje między innymi pracę pod ziemią, na stanowiskach dozoru ruchu oraz kierownictwa ruchu kopalń, przedsiębiorstw i innych podmiotów określonych w ustawie, a także w kopalniach siarki i węgla brunatnego oraz w przedsiębiorstwach i innych podmiotach, na stanowiskach określonych w drodze rozporządzenia przez właściwego ministra. W tym zakresie zgodnie z art. 194 ustawy emerytalnej, nadal obowiązuje Zarządzenie Nr 9 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 23 grudnia 1994 r., które ściśle określa nazwy stanowisk kierownictwa i dozoru ruchu, między innymi pracowników zatrudnionych pod ziemią w kopalniach węgla kamiennego. Fakt zatrudnienia na stanowiskach dozoru ruchu lub kierownictwa ruchu kopalń wymienionych w zarządzeniu, potwierdza pracodawca w zaświadczeniu lub w świadectwie pracy. Jeżeli zatrudnienie jest częściowo wykonywane pod ziemią na stanowisku niewymienionym w zarządzeniu, kwalifikacja pracy górniczej może nastąpić na podstawie comiesięcznych wykazów zjazdów pod ziemię.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu