Pół wieku temu takimi tramwajami powszechnie dojeżdżali górnicy do kopalń rud cynku i węgla, hutnicy do hut, a dzieci do szkół. Obecnie jedyną kopalnią, obok której dwa razy w ciągu doby zatrzymywał się rozkładowo tramwaj typu N, był Zakład Górniczy Eko-Plus w bytomskiej dzielnicy Stroszek. Po 13 marca nawet i taki obrazek zniknął z bytomskiego pejzażu, gdyż Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach zdecydował o całkowitym czasowym wstrzymaniu kursowania linii 38.
Ulica Piekarska w Bytomiu, po której kursował tramwaj, pozostała więc bez komunikacji pasażerskiej. Jeśli sytuacja epidemiczna nie pogorszy się, to taki stan ma się niebawem zmienić.
- Zgodnie z planem przywrócenie ruchu tramwajowego na linii nr 38 nastąpi w czerwcu. Będziemy o tym informować m.in. na naszej stronie poświęconej zmianom w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Nie planujemy uruchamiania zastępczej komunikacji autobusowej na tej linii - informuje Michał Wawrzaszek, naczelnik Wydziału Prasowego i Komunikacji z Pasażerem w Zarządzie Transportu Metropolitalnego w Katowicach.
Decyzja o wstrzymaniu kursowania tramwaju nr 38 została podjęta po konsultacji z władzami samorządowymi miasta. Ani magistrat, ani organizator transportu nie widzieli bowiem możliwości uruchomienia wagonu typu N na jakiejkolwiek linii komunikacyjnej ze względów bezpieczeństwa oraz przeciwdziałania zakażeniu koronawirusem. Wagon tego typu nie posiada zabezpieczenia w postaci wydzielonej kabiny motorniczej. Jego pojemność maksymalna w czasie pandemii , zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. umożliwiała podróż tylko kilku osób.
- Tramwaj typu N wielokrotnie był i jest nadal wykorzystywany przez Urząd Miejski w akcjach promocyjnych. Warto wspomnieć, że co roku jesienią odbywa się impreza Blues Bana. Bytomski Tramwaj Bluesowy realizowany jest z inicjatywy bluesmana Krzysztofa Wydro, przy wsparciu organizacyjnym Tramwajów Śląskich SA i Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Głównym przystankiem, gdzie można usłyszeć bluesowe rytmy jest pl. Sikorskiego, ale popularna „eNka” z muzykami kursuje również przez ulice Jagiellońską oraz Moniuszki. Warto również dodać, że wielu oficjalnych gości, którzy przyjeżdżają do naszego miasta ma okazję przejechać się linią nr 38 w wagonie typu „N”. Ostatnio, w styczniu, podczas wizyty komisarz ds. spójności reform Unii Europejskiej – Elisy Ferreiry, prezydent Bytomia zaprosił panią komisarz do wspólnego przejazdu tramwajem ul. Piekarską - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Dwa lata temu wizerunek tramwaju linii nr 38 był na biletach komunikacji miejskiej. Tramwaj linii nr 38 wykorzystywany jest także w celach promocyjnych przez inne instytucje – np. Opera Śląska, przy okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, zaś Muzeum Powstań Śląskich – przy okazji rocznic powstań śląskich.
Torowisko tramwajowe na ul. Piekarskiej w Bytomiu istnieje od 1913 r. Początkowo kursowała tam linia nr III, łącząca ul. Piekarską z rynkiem. Później skierowano tam linię 33, kursującą od ul. Piekarskiej do Kopalni Nowy Orzeł Biały. Od marca 1951 r. zamiast niej pod wspomnianą kopalnię rud cynku i ołowiu dojeżdżał tramwaj 35. Z początkiem stycznia 1957 r. jego trasę skrócono - tramwaj nie dojeżdżał już do kopalni, lecz do ul. Pokoju. Od 1960 r. ustalona została współczesna trasa linii 35, obejmująca przejazd ul. Piekarską od stacji ruchu przy zakładzie pogrzebowym od kościoła św. Trójcy.
Tak było do 1979 r., gdy ruch tramwajowy na ul. Piekarskiej wstrzymano całkowicie na około trzy lata. Od 10 lutego 1982 r. po ulicy tej kursował tramwaj linii 38. Jego trasa liczy 1350 m, prócz dwóch przystanków końcowych ma jeszcze trzy pośrednie, a przejazd całej trasy zajmuje 6 min. Dwa wagony typu N obsługujące tą linię pochodzą z 1949 i 1951 r.
Spółka Tramwaje Śląskie realizuje inwestycję pod nazwą. „Zintegrowany projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego – etap I” w ramach, którego jest zaplanowane Zadanie nr 7.3 Przebudowa torowiska w ul. Piekarskiej w Bytomiu wraz z ul. Sądową w Bytomiu. W obecnej chwili zadania znajduje się w fazie opracowania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.