Polska Grupa Górnicza (PGG), która w kolejnych latach zamierza zwielokrotnić produkcję paczkowanych ekogroszków, uruchomiła zmodernizowaną wersję firmowego sklepu internetowego. Dostępne są w nim m.in. produkty najchętniej kupowane przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów.
- Z powodu kryzysu epidemicznego na rynku we wszystkich branżach znacznie wzrosło zainteresowanie zakupami internetowymi. Przypuszczamy, że najprawdopodobniej już za kilka tygodni, w sezonie zakupowym, trend ten zapanuje również na rynku węgla opałowego - wyjaśnił w czwartek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.
Stawiając na wzrost sprzedaży przez internet, spółka postanowiła zmodernizować swój e-sklep, jednocześnie zwiększając moce produkcyjne i logistyczne w Zakładzie Produkcji Ekopaliwa w Woli k. Pszczyny, gdzie w miejsce dotychczasowej, niskowydajnej linii do workowania (do 150 ton dobę) powstaje nowa instalacja o dobowej wydajności do 600 ton.
Nowa wersja e-sklepu PGG - jak zapewniają jej twórcy - nie tylko odznacza się sposobem prezentacji produktów i ułatwia realizację zakupów, ale też zwiększa bezpieczeństwo zawieranych w sieci transakcji. Przez internet można zamówić węgiel z odbiorem osobistym w Woli lub z dostawą kurierem na wskazany adres w całej Polsce.
W najbliższych latach PGG chce czterokrotnie zwiększyć produkcję ekogroszków pakowanych w worki. Na inwestycje w tym zakresie spółka wydaje w tym roku 28 mln zł, a kolejne 15 mln zł - według opublikowanych w styczniu br. planów - zamierza wydać w 2021 roku.
Ekogroszki to paliwo popularne wśród odbiorców ogrzewających swoje domy węglem. Ten sprzedawany w workach gatunek powstaje z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, z wyselekcjonowanych partii urobku, który charakteryzuje się z reguły dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i niewielkiej ilości substancji niepalnych. Producenci zaliczają ekogroszek do tzw. ekologicznych produktów grzewczych. PGG chce zwiększyć ich produkcję poprzez rozbudowę paczkowalni węgla.
W tym roku PGG ma wyprodukować ok. 1,2 mln ton ekogroszków - ponad dwukrotnie więcej niż w latach ubiegłych. W tym celu spółka rozpoczęła rozbudowę automatycznej linii do konfekcjonowania węgla w Zakładzie Paliw Ekologicznych Wola. Inwestycje przyczynią się do zwiększenia produkcji ekogroszków o 100 proc. (rok do roku), a w zakresie ilości węgla workowanego - o 400 proc. tylko w samym zakładzie w Woli. To największa tego typu inwestycja w górnictwie w ostatnich latach. Prace przy rozbudowie linii rozpoczęły się w styczniu.
Planowane jest także uruchomienie nowej linii do paczkowania ekogroszków w kopalni Chwałowice, będącej częścią kopalni ROW. To - po zakładzie w Woli - drugi wiodący zakład produkcji ekogroszków w PGG. Docelowo zakład będzie mógł konfekcjonować do 60 tys. ton ekogroszku rocznie, uzupełniając tym samym ofertę PGG dla klientów indywidualnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Super rozwiązanie - zakup węgla z dostawą przez internet. Jeszcze lepiej gdyby inny sortyment węgla można było kupić w ten sposób.