Po ponad 9 miesiącach prac krzyż znajdujący się przy ul. Górniczej w Tarnowskich Górach wrócił na swoje miejsce. Obiekt, który był w fatalnym stanie technicznym, ma szczególne znaczenie dla mieszkańców miasta.
Powstał on w 1878 r. i znajdował się na trasie, którą gwarkowie codziennie pokonywali w drodze na szychtę do tzw. Lyszcza, czyli miejsca wydobywania galeny srebronośnej. O ocalenie zabytkowego krzyża apelowali mieszkańcy. Z pomocą przyszło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza samodzielnie dwoma obiektami światowego dziedzictwa UNESCO – Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga. SMZT z własnych środków wyłożyło 50 tys. zł na przywrócenie krzyżowi dawnego wyglądu.
– Ratowanie zabytków to jeden z naszych celów statutowych, robimy to od ponad 65 lat, to nasz obowiązek, aby dziedzictwo materialne, a także niematerialne przetrwało, to dar dla kolejnych pokoleń – mówi Zbigniew Pawlak, przewodniczący zarządu SMZT.
Zabytkowy krzyż odrestaurowała wynajęta przez Stowarzyszenie pracownia „Konserwacja Zabytkowej Architektury” pod kierunkiem konserwatorów Mileny Mzyk-Makosz i Dariusza Makosza.
– Kamienny krzyż z ul. Górniczej 17 jest charakterystycznym przykładem małej architektury sakralnej, wznoszonej licznie na Górnym Śląsku od XIX do I połowy XX w. Były to przeważnie fundacje prywatne, nie tylko ziemiańskie i przedsiębiorców, ale najczęściej bogatych chłopów, czy całych społeczności gminnych – wyjaśnia konserwator Milena Mzyk-Makosz.
Być może krzyż został ufundowany przez górników, ale jak mówią przedstawiciele SMZT ten wątek trzeba będzie zbadać.
Krzyż został zdemontowany 17 lipca 2019 r. i przewieziony do tarnogórskiej pracowni. W Wielki Piątek, 10 kwietnia br., został oficjalnie odebrany przez powiatową konserwator zabytków.
– Taki był plan, aby pracownia zakończyła prace przed Świętami Wielkanocnymi. Wielki Piątek był dobrą okazją na oficjalne zakończenie robót konserwatorskich. Niestety z powodu epidemii koronawirusa oficjalna prezentacja odbędzie się w późniejszym czasie – wyjaśnia szef SMZT.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.