Mimo restrykcji związanych z epidemią, turystyczna kopalnia cyny w Krobicy w Górach Izerskich szykuje się do sezonu letniego. Gdy nie można udostępniać wyrobisk zwiedzających, łatwiej jest prowadzić niezbędne prace konserwacyjne. Niestety, pieniędzy od tego nie przybywa.
- Frekwencja w lutym dopisała. Udało się zarobić na koszty bieżące i spłacić część zadłużenia z listopada grudnia, kiedy ruch był bardzo słaby. Marzec zapowiadał się lepszy niż listopad i grudzień, było kilka rezerwacji grupowych, ale wirus powodował ich anulacje. Na maj były 32 grupy po 40-50 osób, co dawało nadzieję na spłatę wszystkich zadłużeń, ale na obecną chwilę zostało ich 4... Niestety wirus bardzo wpłynął na ruch i obroty, straty są coraz większe - informuje Patrycja Werecka, prowadząca podziemną trasę w Kopalni św. Jan w Krobicy oraz wieżę widokową w sąsiednim Mirsku.
Oba te obiekty są zamknięte od 12 marca 2020 r., zgodnie z zarządzeniem. Stosowną informację wywieszono na wypadek, gdyby pojedyncze osoby chciały przyjść i zapytać. Czas przerwy w zwiedzaniu wykorzystywany jest na zabiegi konserwacyjne po zimie. Prace te normalnie odbywałyby się w godzinach wieczornych i nie kolidowałyby z ruchem turystycznym, gdyby turystyka funkcjonowała.
W przeważającej liczbie przewodnicy oprowadzający po kopalni pracowali na podstawie umowy-zlecenia, więc teraz mają wolne. Przewodnik, który jest zatrudniony etatowo, pracował zdalnie, ale się rozchorował, na szczęście nie na Covid19.
- Jest zarządzenie, więc nie narażam moich pracowników i ich rodzin - stwierdza Patrycja Werecka. - Szykujemy się na przyjęcie pracowników do nowego nabytku-foodtracka. Kwestie doposażenia i formalności związane z mediami i sanepidem... Jest co robić - dodaje.
Kopalnia w Krobicy leży na północnym krańcu Gór Izerskich, w pobliżu Świeradowa-Zdroju. Udostępniona została dzięki pracom, jakie wykonały KGHM CUPRUM sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe z Wrocławia oraz Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych AMC Andrzej Ciszewski z Mnikowa koło Balic. W latach 2013-2019 wyrobiska udostępniane były zwiedzającym przez gminę Mirsk. Jesienią 2019 r. kopalnię wraz z wieżą widokową wydzierżawiono.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.