Ekspozycje związane z ludnością cywilną podczas wojny, nowy model samolotu oraz fragment czołgu pantera - to zobaczą w tym roku ci, którzy odwiedzą sztolnie z okresu drugiej wojny światowej pod Górą Parkową (514 m n.p.m.) w Kamiennej Górze.
- U nas ekspozycja jest bardzo ruchoma. Cały czas coś zmieniamy - mówi Maciej Regewicz, menedżer podziemnej trasy turystycznej Projekt Arado w Kamiennej Górze.
Kamiennogórskie sztolnie wydrążono przypuszczalnie w latach 1943-1945 z przeznaczeniem na schron przeciwlotniczy. Prac nie ukończono, roboty górnicze przerwane zostały w dość zaawansowanym stadium. W czasach PRL fragment jednej ze sztolni użytkowany był jako garaż samochodowy. Zbudowano w nim też boksy do hodowli tchórzofretek.
W 2011 r. górnicze prace adaptacyjne i zabezpieczające w wyrobiskach pod Górą Parkową przeprowadził Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych AMC z Małopolski. Od 5 maja 2012 r. wyrobiska te zostały udostępnione zwiedzającym. Składają się z zespołu kilku korytarzy i trzech sztolni, pozostających częściowo w oryginalnej obudowie ceglanej i betonowej, w częściowo w obudowie współczesnej. W 2019 r. kamiennogórskie podziemia zwiedziło ponad 37 tysięcy osób.
Pierwotny wystrój trasy zwiedzania nawiązuje do żywych w Sudetach legend o domniemanych podziemnych laboratoriach przemysłowych i zakładach produkcji zbrojeniowej, jakie mieli utworzyć hitlerowcy podczas wojny w drążonych specjalnie w tym celu sztolniach. Z tego względu w głównej komorze zbudowano niemałych rozmiarów makietę pojazdu, przypominającego samolot. Do jego wykonania wykorzystano m.in. plakaty wyborcze z czasów kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2011 r., umocowane na prostokątnych kawałkach dykty.
- Ten samolot został już zburzony - mówi Maciej Regewicz. - Wkrótce będzie zbudowany zupełnie nowy samolot, interaktywny. Mamy też wieżę od czołgu pantera, ważącą 750 kilogramów. Wnieśliśmy ją do podziemi ręcznie w pięć osób. Było ciężko, ale daliśmy radę.
Kamiennogórskie sztolnie są jednymi z wielu kompleksów podziemnych w Sudetach, wydrążonych przez Niemców podczas drugiej wojny światowej. Efektem prowadzonych wtedy prac górniczych są także m. in. sztolnie walimskie, podziemia Włodarza i Osówki czy też schrony przeciwlotnicze w Jeleniej Górze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.