Ponad 86 mln zł czeka na firmy z woj. śląskiego, które chcą inwestować w rozwój technologiczny poprzez wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów i usług. Obecny nabór wniosków o unijne dotacje do takich przedsięwzięć rozpoczął się 30 stycznia br. i potrwa do 31 marca br.
Nabór wniosków - szósty w tej dziedzinie w obecnej perspektywie unijnej - ogłosiło Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. To samorządowa organizacja, która jako tzw. instytucja pośrednicząca koordynuje wdrażanie części Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20, dotyczącej m.in. badań i rozwoju w firmach oraz innego wsparcia dla przedsiębiorczości.
Konkurs dotyczący innowacji to najpopularniejszy konkurs ŚCP. Dotąd dzięki ok. 600 mln zł unijnych środków, organizacji udało się dofinansować ponad takich 550 projektów - m.in. z zakresu, medycyny, ICT, budownictwa i energetyki.
W konkursie mogą uczestniczyć przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w woj. śląskim, chcące inwestować w rozwój technologiczny poprzez wprowadzenie na rynek nowych produktów i usług.
Na dofinansowanie mogą liczyć pomysły z różnych dziedzin, jednak dodatkowe punkty przysługują za przedsięwzięcia wpisujące się w tzw. regionalne inteligentne specjalizacje. W woj. śląskim to: medycyna, energetyka, technologie informacyjno-komunikacyjne, zielona gospodarka i przemysły wschodzące.
Cytowany w czwartkowej informacji ŚCP dyrektor tej instytucji Krzysztof Spyra zaznaczył, że choć ostatnio już dwukrotnie organizowała ona nabory na dotacje do innowacji, zainteresowanie takim wsparciem nie słabnie. - Tylko w ubiegłym roku wpłynęło do nas w dwóch naborach prawie 200 projektów - wskazał Spyra.
- Wprowadziliśmy pewne ułatwienia i wyższe kwoty dofinansowania. W obecnym rozdaniu jedna firma może złożyć dwa wnioski, co daje szansę na realizację przedsięwzięć na szerszą skalę - zaznaczył Spyra.
Wśród zmian pojawił się rozszerzony katalog kosztów kwalifikowalnych - nowością jest dofinansowanie zakupu materiałów budowlanych czy nieruchomości, które są niezbędne do realizacji procesu. Obecnie przedsiębiorca poza zakupem maszyn i urządzeń może również zaplanować rozbudowę zakładu czy nabycie nieruchomości.
Za nowatorski uznany zostanie produkt lub proces, stosowany co najmniej w skali regionu i nie dłużej niż trzy lata. Do wniosku należy dołączyć opinię o innowacyjności poświadczającą, że dany projekt bądź usługa są innowacją technologiczną - co najmniej w skali regionu. Opinię może wydać jednostka naukowa, centrum badawczo-rozwojowe, stowarzyszenie naukowo-techniczne o zasięgu ogólnopolskim lub branżowa izba gospodarcza.
ŚCP podpowiada, że źródłami innowacji może być podglądanie konkurencji, w szczególności tej zagranicznej podczas targów branżowych, prowadzenie badań, śledzenie trendów, obserwowanie potrzeb klientów, wykorzystanie potencjału firmy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.