Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przejęło od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego funkcję operatora Szlaku Zabytków Techniki, a także dorocznego święta Szlaku, czyli popularnej Industriady. W tym roku impreza ma się odbyć 5 i 6 czerwca.
Umowę podpisali we wtorek, 4 lutego r. w Łaźni Łańcuszkowej kopalni Królowa Luiza: marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiej Szewczyk.
- Cieszę się, że wspólnie z marszałkiem podpisujemy porozumienie o realizacji największego święta na szlaku turystyki postindustrialnej. Na Śląsku mamy mnóstwo wspaniałych miejsc, które ulubione są nie tylko przez nas, mieszkańców Śląska, ale także tych wszystkich, którzy nas odwiedzają, przybywając z różnych zakątków Polski i z zagranicy również – przyznała Małgorzata Mańka-Szulik.
Jej zdaniem miasto zasłużyło sobie na to, aby pełnić rolę lidera w tym procesie.
Zawarta 4 lutego br. umowa powierza Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu funkcję operatora Szlaku Zabytków Techniki oraz Industriady. Co to oznacza?
- To, że Muzeum przyjmuje na siebie główny ciężar organizacyjny bieżącego zarządzania Szlakiem Zabytków Techniki i Industriady. Pojawią się nowe, ciekawe elementy, ale dopiero podpisujemy umowę i jest jeszcze zbyt wcześnie, aby szerzej o tym mówić - podkreślił Bartłomiej Szewczyk, dyrektor MGW w Zabrzu.
Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, przypomniał, że Urząd Marszałkowski wspierał działania Muzeum w różny sposób.
- W ub.r. przekazaliśmy 7,6 mln zł i to był zdecydowany wzrost w porównaniu z latami poprzednimi. Widzimy w tej instytucji ogromny potencjał do rozwoju. Możliwości obsługi ruchu turystycznego na poziomie Muzeum są znacznie szersze niż do tej pory. Trzeba ten potencjał wzmacniać – podkreślił.
Zwrócił uwagę, że rola Muzeum jako placówki wiodącej daje gwarancję na jeszcze lepsze i efektywniejsze zarządzanie środkami przeznaczonymi na rozwój turystyki industrialnej.
- Uważam, że wyprowadzenie formuły organizacyjnej z Urzędu Marszałkowskiego do instytucji, która czuje tę kulturę poprzemysłową, jest właściwym kierunkiem. Trzeba zapraszać do współpracy wszystkich tych, którzy współtworzyli Szlak Zabytków Techniki i zachęcać nowe podmioty, ponieważ jesteśmy wszyscy na Industriadę otwarci - zauważył marszałek.
Bartłomiej Szewczyk, dyrektor zabrzańskiego muzeum potwierdził, że tegoroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się w tym roku 5-6 czerwca. Podobnie, jak w ostatnich latach, będą mu towarzyszy co najmniej dwa duże wydarzenia: rozruch oraz finał. Współorganizatorem pozostaje nadal wojewódzka instytucja kultury – Ars Cameralis Silesiae Superioris.
Podczas ubiegłorocznej Industriady imprezy odbywały się w 44 obiektach zlokalizowanych w 27 miastach regionu oraz siedmiu obiektach pałacowych, wzięło udział ponad 100 tys. osób
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.