Instytut Techniki Górniczej KOMAG, JSW Innowacje i Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego pracują wspólnie nad Mobilnym Punktem Medycznym, który zrewolucjonizuje opiekę medyczną pod ziemią. Podpisano w tej sprawie oficjalną umowę o współpracy. Projekt ma trwać dwa lata.
Projekt, nowatorska koncepcja, to kolejna część realizowanego przez JSW Innowacje i wpisanego do rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju programu Inteligentna Kopalnia.
- Cel to zwiększenie bezpieczeństwa pracy górników. Po wypadku w kopalni Zofiówka zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, co można poprawić. Pomoc medyczna pod ziemią to jedna z takich rzeczy. Nawiązaliśmy współpracę z KOMAGiem i CSRG. Do rozwiązania mamy tak problemy techniczne, jak i prawne - mówi Jacek Srokowski, wiceprezes JSW Innowacje.
Mobilny Punkt Medyczny, czyli kontener z pełnym medycznym wyposażeniem, sprzętem, lekami, ma być zintegrowany z kolejką podwieszaną, co umożliwi szybkie przemieszczanie w sytuacjach, kiedy każda minuta jest na wagę złota. Podziemny ambulans będzie miał własne zasilanie i amortyzatory, które pomogą przemieszczać się bez większych wstrząsów. Będzie stacjonować na zrębie szybu na jednym z poziomów. Gabaryty musi mieć zbliżone do ośmioosobowych wagoników kolejki podwieszanej.
Obecnie w kopalniach JSW w każdej załodze jest przeszkolony sanitariusz, wyposażony w torbę medyczną. To jednak za mało. Zarządzający spółką chcieliby mobilnego gabinetu, który dojechałby na miejsce wypadku.
- Interesuje nas bezpieczeństwo załóg we wszystkich kopalniach. Dlatego chcemy ściśle współpracować przy tym projekcie. Rozmowy trwały od jesieni. Czujemy te zagadnienia i chcemy je wprowadzić w życie - mówi dr Piort Buchwald, prezes CSRG.
Dr Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, podkreślił, że praca nad projektem to duże wyzwanie.
- Nasza działka to zbudowanie odpowiedniego napędu, budowa kontenera i udział w testach. Musimy dopasować projekt do realiów górniczych - podkreślił.
Ten podziemny ambulans zanim na stałe trafi do kopalń JSW, będzie testowany w CSRG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Takie artykuły to się powinno publikować 1 kwietnia ! Jeżeli to prawda i na poważnie to poroniony pomysł ! Ale czego się nie robi aby wyciagnąć kasę ze spółki JSW SA ? Ciekawe jak długo każą nam czekać na zwrot zagrabionych pieniędzy po strajkach w 2015 roku i za niepłacony węgiel oraz deputat węglowy .