O rosnących zwałach węgla, płacach w górnictwie i polityce klimatycznej rozmawiali uczestnicy Zespół Trójstronnego, który odbył w się piątek w Katowicach. Jak spotkanie skomentował Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych?
Na wstępie wiceminister odniósł się do problemu rosnących zwałów węgla i oskarżeń związkowców, ze spółki energetyczne nie wywiązują się z kontraktów z polskimi kopalniami sprowadzając tańszy wegiel z Rosji. - Zwały są na wysokim poziomie, ale przez cały czas trwają rozmowy pomiędzy spółkami, które są objęte tajemnicą handlową, więc w szczegóły nie mogę tu wchodzić. Niemniej jednak, zarówno ze strony energetyki, jak i ze strony producentów węgla są podejmowane działania by tych zwałów czy zapasów na kopalniach było, jak najmniej - powiedział Gawęda.
- Dyskusja pokazuje, jak wielką wrażliwością wykazują się obydwie strony, zarówno zarządy spółek górniczych, jak i przedstawiciele związków zawodowych. Dotykają bardzo istotnych kwestii. Zarówno tych strategicznych, co do przyszłości polskiego górnictwa, jak również tych, które obejmują kwestie rozbudowy bazy zasobowej i sięgania po nowe złoża, tak aby w przyszłości prowadzić bezpiecznie eksploatację. Rozmowy dotykają również kwestii otoczenia prawnego, unijnego, które jest bardzo trudne do zaadaptowania, tak bym nazwał, do naszego porządku prawnego z uwagi na bardzo jednak regresyjne oddziaływanie na proces wydobywczy. Wiemy doskonale, jakie jest otoczenie zewnętrzne, jakie przepisy unijne są proponowane, a w związku z tym również to, co osiągnął premier Mateusz Morawiecki dziś tutaj bardzo mocno wybrzmiało. To pokazuje, że my musimy i dążymy do tego, aby wyznaczyć własną drogę funkcjonowania górnictwa, nie wyłączając również tego nowoczesnego górnictwa, które będzie dedykowane do paliw przyszłości. Dzisiaj wiele takich elementów, również tych z poziomu socjalnego zabezpieczenia, jest tutaj mocno podnoszonych - ocenił piątkowe spotkanie wiceminister.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Do 'Hey' ,nie kopiuj pustych i idiotycznych sloganów .Najdroższy na świecie jest bo ma tyle podatków i akcyz .Putin dotuje do transportu węgla na zachód europy a u nas jest tona węgla dojona przez państwo i tyle w temacie Jeden ruch rządu (zmniejszyć podatki) i już opłacalny ale ty i sfrustrowani polaczki nie potrafią tego zrozumieć.A na kasie sam możesz zadupiać do śmierci
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Tak nakazują niemcy i francja czyli unia że mamy zamknąć kopalnie a potem kupić atom od francuzów i wiatraki od niemców. O to chodzi w całej trosce o klimat.
A co tu wyznaczać jak Tauron wydobycie to agonia. Węglokoks to agonia JSW ledwo przędzie, PGG to trup. Jedynie Bogdanka, Siltech, Silesia jako tako ale też padną za chwilę. AMEN.
Przecież nikt im nie każe kopać najdroższego węgla na świecie Kasy w marketach czekaja-dlaczego w takim Netto jest normalnie czynna jedna jak mogą być cztery
Najlepiej żeby górnicy robili za czapke gruszek i wycieczki Zarabiać powinni w PG prominenci i związkowcy!