Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Koronawirus: Politechnika Śląska drukuje przyłbice dla lekarzy
27 marca 2020
Mierzenia nie uniknie nikt. To konieczność!
12 marca 2020
Najlepszy wśród amatorów
12 marca 2020
ZUS uruchomił specjalne linie tematyczne w sprawie koronawirusa
11 marca 2020
Przyszłość może należeć do węgla
4 marca 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
7 stycznia 2020 Portal gospodarka i ludzie autor: JM
Górnictwo: wraca kwestia utraconych deputatów
Sprawozdawcą będzie Wacław Czerkawski, przewodniczący komitetu, który przygotował projekt nowelizacji, a następnie zebrał 126 tys. podpisów
fot: Maciej Dorosiński

W Sejmie ponownie zostanie przedstawiony obywatelski projekt nowelizacji tzw. ustawy górniczej, który ma dotyczyć kwestii deputatów. Wg autorów dotychczasowe wypłaty rekompensat za utracony deputat wciąż nie uwzględniły ok. 12 tys. osób – głównie emerytowanych górników z Kompanii Węglowej oraz Katowickiego Holdingu Węglowego.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy górniczej odbędzie się w sali plenarnej Sejmu w czwartek, 9 stycznia. Sprawozdawcą będzie Wacław Czerkawski, przewodniczący komitetu, który przygotował projekt nowelizacji, a następnie zebrał 126 tys. podpisów. Jak przypomina Czerkawski, projekt był już procedowany w Sejmie poprzedniej kadencji.

- Wtedy projekt po pierwszym czytaniu trafił do komisji, ale dalej nic się w tej sprawie nie działo. Teraz ta kwestia znów wróci. Procedura sejmowa jest taka, że oznacza to, iż projekt przechodzi na kolejną kadencję i ma być ponownie procedowany. Projekt dotyczy wypłaty deputatów węglowych dla emerytów, którzy utracili je wskutek różnego rodzaju sytuacji. Ta kwestia została już częściowo rozwiązana poprzez wypłatę rekompensat wynoszących 10 tys. zł w dwóch transzach, natomiast sprawa ciągle nie jest do końca rozwiązana. Wciąż jest bałagan, a część osób została pominięta. Chodzi o ok. 12 tys. osób – emerytów głównie z Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego – argumentuje Czerkawski.

Jak zapowiada, oprócz kwestii deputatów, będąc na sejmowej mównicy, zamierza również poruszyć inne tematy związane z branżą górniczą.

- Pierwsze czytanie ma to do siebie, że sprawozdawca ma więcej czasu niż zwykle. Zamierzam skorzystać z tej okazji i przy okazji mówienia o deputatach poruszyć inne bieżące sprawy ważne dla branży górniczej. To, ile ataków zostało przeprowadzonych na górnictwo w ostatnim czasie, musi się to spotkać z jakąś ripostą i odpowiedzią. Taka okazja będzie właśnie 9 stycznia w Sejmie. Chcę również wszystkim posłankom i posłom opowiedzieć o sytuacji w górnictwie i o tych wszystkich mitach dotyczących tego, że ociepleniu klimatu jest winne górnictwo – zapowiada Czerkawski.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (27) pokaż wszystkie
  • Erich 27 marca 2020 09:39:23
    Profile Avatar

    To kiedy dostaniemy te 10 tysięcy ,długo można czekać czy ktoś coś robi w tej sprawie najważniejsze jest 500 plus na dzieci i inne a reszta to się nie liczy jak wszyscy to wszyscy tego nie można pójść wszyscy dostali a ci co po 2025 odeszli to nic gdzie jest ta sprawiedliwość

  • Ciuk 23 lutego 2020 17:25:34
    Profile Avatar

    Jestem tylko ciekaw co z resztą emerytów co nie dostali tych 10 tysięcznej rekompensaty... Jak dawali to niech dawaj już wszystkim!

  • Maniek 13 stycznia 2020 19:17:23
    Profile Avatar

    Wacek ! MALTA CI Z BUTÓW KAPIE !

  • Paweł 13 stycznia 2020 19:16:22
    Profile Avatar

    S--- ą ( żeby nie było że złamałem regulamin ) muchy bydzie wiosna ! Albo OBIECANKI CACANKI A głupimu radość !

  • Obywatel 11 stycznia 2020 17:13:26
    Profile Avatar

    Na zwałach jest teraz dużo węgla to wypłacić w naturze. A wypłaty w pieniądzu nigdy bo górnictwo nigdy nie przynosiło żadnych pieniędzy do budżetu. tylko go obciążało i tym sposobem sprawa załatwiona.

  • Wydawało Misię 9 stycznia 2020 08:20:37
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.

  • Obywatel 8 stycznia 2020 20:27:15
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • gekon 8 stycznia 2020 17:49:26
    Profile Avatar

    Wychodzi tu polaczkowa mentalnosc...Pszzcelarze i piekarze najwiecej piszą o deputatach górników

  • Robert 8 stycznia 2020 12:30:59
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu. To jest kłamstwo redaktorze i oszczerstwo !

  • adamkobis69@gmai 8 stycznia 2020 12:09:03
    Profile Avatar

    Wystarczy wybudować 5 dużych fabryk paneli fotowoltaicznych i już nie trzeba będzie harować w trudnych warunkach narażając zdrowie i życie. Górnicy będą mogli wreszcie godnie pracować na swoje zarobki i uczciwa emeryturę w wieku 65lat, nie będą musieli w zbójecki sposób okradać i truć własnych obywateli.

  • ROBERT 8 stycznia 2020 12:00:41
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • Katolik 8 stycznia 2020 09:55:20
    Profile Avatar

    Emeryci górniczy maja 5tyś emerytury więc panowie do składu i kupicie sobie węgla ile wam trzeba a nie zabierać nasze wspólne pieńądze

  • Rencista z Wiecz 8 stycznia 2020 09:19:39
    Profile Avatar

    Górnik. Te górnictwo to się rozpada od conajmniej 30 lat. Więc teraz nie zazdrość emerytom i rencistów od 2015 r. którzy niesłusznie zostali pominieci przez Tobiszowskiego a jeszcze niczego nie dostali

  • Robert 8 stycznia 2020 08:56:51
    Profile Avatar

    Ta cała szopka w deputaty jest tylko mydleniem oczu oszukanych i okradzionych w zbójecki sposób w majestacie 'prawa' byłych pracowników kopalń Kompanii Węglowej. Guano będzie z tego , a nie jakieś deputaty dla emerytów. Zadbali o wdowy po czwartym mężu przyznając rekompensaty , a na swoich emerytów to się wypieli i środkowy palec.....żałosne próby naprawienia krzywd.....a zegar tyka.... Nawet związkowcy w nocy z czwartku na piątek poptrafili ustawe zmienić aby móc odchodzić z ramienia USTRAWY O RESTRUKTURYZACJI do SRK a stamtąd na urlopy górnicze . HAŃBA I PAZERSTWO ZWIAZKÓW NIE WIERZĘ W ICH CHĘĆ SPRAWIEDLIWEGO ZAŁATWIENIA DEPUTATÓW DLA OKRADZIONYCH GÓRNIKÓW I ICH RODZIN!

  • Mocny 8 stycznia 2020 08:53:14
    Profile Avatar

    Piekarze niech się udzielają i wypowiadaja na portalu dla piekarzy a nie dla górników . Piekarzu na górnictwie się nie znasz więc nie wypowiadaj się na temat górnictwa - i konmiec tematu !

  • Piekarz 8 stycznia 2020 08:20:49
    Profile Avatar

    Pracowałem w piekarni jako piekarz też bym chciał chleb!Koniec tematu!

  • Bezpieczny 8 stycznia 2020 08:11:21
    Profile Avatar

    Panie Czerkawski pamiętajcie o emerytach górniczych, którzy na świadczenia emerytalne przeszli po 2015 roku.

  • Mocny 8 stycznia 2020 07:29:44
    Profile Avatar

    'Człowiek' specjalnie w cudzysłowiu , który podpisał sie pod swoimi przemysleniami jako Górnik, to z pewnością jakis trol z fermy troli , bo nie mieści mi się w głowie aby prawdziwy górnik tak myślał . To jest niemozliwe ! A do związków zawodowych , zróbcie wszystko aby SIĘ ZREHABILITOWA Ć bo na ziemi nie kończy sie życie !

  • Adam 8 stycznia 2020 06:44:54
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • Xxl 7 stycznia 2020 23:18:02
    Profile Avatar

    Opieka społeczna rozdaje na wsi nierobom wegiel a tesciu co zapracowal na niego ma wielkie g.

  • Mocny 7 stycznia 2020 21:03:29
    Profile Avatar

    A nie zapomnijcie Panie o wyciulanych emerytach JSW SA !!!!!!!!!!!

  • zgri-99 7 stycznia 2020 20:58:53
    Profile Avatar

    Brawo!Liczymy na sprawiedliwość i że się uda. Dziękujemy Panie Czerkawski, że nie odpuszczacie. Jak to zrobicie to będę Was chwalił po wszystkich odpustach!

  • już emeryt 7 stycznia 2020 20:29:00
    Profile Avatar

    Do Górnika. Kpiną jest Twoje podejście do starszych kolegów po fachu. Jeżeli masz styczność z górnictwem, rozejrzyj się wkoło. Zobaczysz ile ludzi bierze kasę z pracy w przodku nie widząc dołu. Parzykawy, kalfaktory, pisarze, planiści itd. itp. (CHYBA ŻE JESTEŚ JEDNYM Z NICH). Emerytom żałujesz deputatu, na który tyrali 25 lat. WSTYD.

  • Emeryt PGG 2016 7 stycznia 2020 20:09:29
    Profile Avatar

    Ta cała szopka w deputaty jest tylko mydleniem oczu oszukanych i okradzionych w zbójecki sposób w majestacie 'prawa' byłych pracowników kopalń Kompanii Węglowej. Guano będzie z tego , a nie jakieś deputaty dla emerytów. Zadbali o wdowy po czwartym mężu przyznając rekompensaty , a na swoich emerytów to się wypieli i środkowy palec.....żałosne próby naprawienia krzywd.....a zegar tyka....

  • 4fun 7 stycznia 2020 19:43:40
    Profile Avatar

    Kogo interesują deputaty?! trzeba walczyć o najlepsze warunki dla górników.

  • Zibi69 7 stycznia 2020 18:56:51
    Profile Avatar

    12 tysięcy oszukanych górników bez deputatu i rekompensaty to było 3 lata temu. Teraz jest to już ponad 20 tysięcy . W tym kilka tysięcy z JSW.

  • Górnik 7 stycznia 2020 17:46:34
    Profile Avatar

    Górnictwo się rozpada oni walczą o parę złotych dla emerytów Kpina!

  • BSJBS
    user