Nie będzie bezpłatnych zajęć lekcyjnych w wyrobiskach podziemnych Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, będące właścicielem obiektu, zamierza za to przygotować ofertę odpłatnych zajęć dla uczniów pod ziemią. Mogłyby one rozpocząć się wraz z początkiem roku szkolnego 2020/2021.
W drugiej połowie grudnia ogłoszone zostały wyniki głosowania na przedsięwzięcia zgłoszone do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. SMZT zgłosiło do niego program bezpłatnych lekcji szkolnych w podziemiach kopalni, zatytułowany "Bezpłatne lekcje w obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO - Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, dla uczniów z województwa śląskiego". Spośród prawie 24 tys. osób, które oddały głos w plebiscycie, na program SMZT zagłosowało 950 osób.
- Zabrakło nam stu głosów, abyśmy uzyskali dofinansowanie. Wielka szkoda - mówi Grzegorz Rudnicki, członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. - Wykonaliśmy specjalny plakat i ulotki, wykonaliśmy filmy instruktażowe, jak zagłosować. Wysyłaliśmy e-maile do kontrahentów.
Gospodarze tarnogórskiej kopalni liczyli na dofinansowanie w wysokości 142 800 zł. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że gdyby SMZT wnioskowało o znacznie niższą kwotę rzędu 60 tys. zł., prawdopodobnie pieniądze takie zostałyby przyznane.
SMZT nie rezygnuje jednak z pomysłu lekcji podziemnych. Będą one możliwe jednak w formie odpłatnej, po uzyskaniu uzgodnień z kuratorium oświaty. Zajęcia mogłyby się odbywać w chodniku okrężnym, rzadko używanym na potrzeby ruchu turystycznego.
Tarnogórska kopalnia nie jest pierwszym obiektem podziemnym, który próbuje otworzyć się na uczniów. W województwie śląskim tego rodzaju lekcje podziemne organizowane były już w kopalni w Zabrzu. Formalnie placówką edukacyjną jest Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie w Masywie Śnieżnika na Dolnym Śląsku. Pod nazwą Podziemna Trasa Edukacyjna funkcjonuje sztolnia Robert, będąca pozostałością po kopalni niklu w Szklarach koło Ząbkowic Śląskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.