Z ponad 250 zgłoszeń wybrano 12 najlepszych tekstów – opowiadań kryminalnych. W ten sposób powstało „Archiwum Groźnych Historii”, czyli „Kryminał na 100-lecie AGH”. To oryginalny sposób na uczczenie stulecia krakowskiej uczelni, która bynajmniej z literaturą nie ma wiele wspólnego.
- Każde ze zwycięskich 12 opowiadań zawiera pomysłowe odniesienia do AGH oraz charakteryzuje się mrożącą krew w żyłach fabułą. Pojawiają się w nich m.in. wątki badań naukowców, nowych technologii, kół naukowych, Miasteczka Studenckiego czy uczelnianego sportu. Autorzy sięgnęli też do 100-letniej historii uczelni – bohaterem jednego z opowiadań jest m.in. Walery Goetel, rektor w latach 1939–1951. Akcja przenosi się także do początków istnienia Akademii Górniczej. Kryminalne intrygi rozgrywają się również w laboratorium wysokich napięć czy w komorze bezechowej – informuje Natalia Bujak z biura prasowego AGH.
Na 12 autorów z AGH związanych jest dwóch. To Marta Potocka, absolwentka elektrotechniki. Miłośniczka nauk ścisłych, podróży, kryminałów i science fiction. Obecnie mieszka i pracuje jako programistka w Warszawie. Debiutowała opowiadaniem „Lek” w antologii „Zabawa w Boga”. Drugi autor to Ireneusz Bugański, absolwent fizyki technicznej na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Obecnie prowadzi przewód doktorski na tym wydziale oraz drugi na Uniwersytecie Hokkaido w Japonii. Udział w konkursie ogłoszonym przez macierzystą uczelnię był jego debiutem literackim.
Wśród pozostałych autorów nagrodzonych tekstów są zarówno doświadczeni twórcy z licznymi publikacjami na literackim koncie, jak i debiutanci. Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że lektura opowiadań nie tylko wzbudzi w czytelnikach emocje, ale też pozwoli spojrzeć na uczelnię z nieco innej perspektywy.
„Być może dla niektórych zajęcia w znajomych laboratoriach czy wieczory w Miasteczku Studenckim AGH już nigdy nie będą takie same. Niektórzy z autorów zabiorą nas także w podróż w czasie, m.in. do początków Akademii Górniczej, prezentując alternatywne warianty uczelnianej historii. Jesteśmy przekonani, że te niezwykłe opowiadania przypadną do gustu zarówno społeczności AGH, jak i miłośnikom kryminałów” - zachęcają organizatorzy konkursu.
W konkursowym jury zasiedli m.in. autor kryminałów Marcin Wroński, a także przedstawiciele władz uczelni, Biblioteki Głównej AGH oraz Wydawnictw AGH. Prace nad publikacją trwały od maja 2019 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.