- Górnictwo powinno być rentowne, efektywne i nowoczesne – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w czasie mszy świętej barbórkowej, która odbyła się w niedzielę, 1 grudnia, w kościele św. Mari Magdaleny w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. Hierarcha zwrócił także uwagę na uwarunkowania, w których obecnie funkcjonuje sektor wydobywczy. Wskazał na politykę klimatyczną Unii Europejskiej oraz spadające ceny węgla na rynkach światowych. Przyznał, że w związku z tym ten rok - w przeciwieństwie do dwóch poprzednich - nie był łatwy dla górników. Nabożeństwo było transmitowane przez telewizję regionalną oraz TV Polonia.
W barbórkowej mszy uczestniczyli m.in. wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Adam Gawęda, senator Dorota Tobiszowska, przedstawiciele władz samorządowych oraz zarząd Polskiej Grupy Górniczej. Nie zabrakło także pocztów sztandarowych z kopalń wchodzących w skład PGG.
W homilii metropolity katowickiego nie zabrakło wątków historycznych. Wspomniał o tym, że tegoroczna Barbórka odbywa się w okresie szczególnych rocznic, czyli 100-lecia pierwszego Powstania Śląskiego, które rozpoczęło się od masakry pod kopalnią Mysłowice oraz 40-lecia spotkania mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia z Janem Pawłem II na Jasnej Górze.
Metropolita zwrócił także uwagę, że eksploatacja w kopalniach jest prowadzona w coraz trudniejszych warunkach, co sprawia, że wzrastają jej koszty. Hierarcha podziękował górnikom za ciężką, trudną i niebezpieczną pracę.
- Zapewniacie nam energię elektryczną, ciepło oraz bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – mówił abp Skworc, który prosił górniczą brać, aby przestrzegać przykazań oraz przepisów BHP.
Kapłan wspomniał także o wolnych niedzielach.
- Górnicy przez dziesiątki lat byli pozbawieni wolnej niedzieli. Kraj potrzebował dewiz, dlatego bezwzględnie eksploatowano człowieka i zasoby, o środowisku naturalnym nie wspominając. Dlatego u Matki Boskiej Piekarskiej – Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej – wołaliśmy odważnie: niedziela jest Boża i nasza! – powiedział abp Skworc.
- Niedziela to nie przywilej dla bogatych, ale prawo wszystkich, to wartość niesprzedawalna, a państwo powinno ją chronić prawem jako fundamentalne społeczne spoiwo, jak świętość – stwierdził hierarcha.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.