Projektów górniczych w świecie jest wyjątkowo dużo. Jednak w wielu krajach barierą uniemożliwiającą budowanie nowych zakładów górniczych jest brak kompetencji i kadr przygotowanych do realizowania dużych projektów. Polska słynie z szerokiego zaplecza fachowców z dziedziny górnictwa. Wykorzystujemy to na skalę komercyjną, sprzedając wiedzę i sprzęt.
Famur od lat funkcjonuje na rynku tureckim. Spółki Grupy realizują tam kontrakty na dostawy zmechanizowanych kompleksów ścianowych i chodnikowych oraz systemy transportowe. Firma uczestniczy również w budowie kopalni w ramach projektu Amasra East, rozpoczętego jeszcze w 2005 r., który został z winy tureckiego inwestora zatrzymany
- Stało się tak z wielu powodów. Główną przyczyną był brak kompetencji ludzi, którzy go kiedyś prowadzili. Istnieje szansa, aby projekt w końcu zakończyć. Już w przyszłym roku mają ponownie ruszyć roboty górnicze – mówił dr inż. Jacek Korski z katowickiego Famuru
Niewykluczone, że turecki inwestor będzie mógł skorzystać z kredytu. Zapowiedziane są rozmowy w tej sprawie z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. KUKE od prawie 30 lat dba o bezpieczne transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Oferuje usługi zapewniające bezpieczną wymianę handlową zarówno w Polsce, jak i za granicą. Działalność KUKE skupia się na ubezpieczaniu należności z tytułu sprzedaży towarów i usług z odroczonym terminem płatności, a także na udzielaniu gwarancji ubezpieczeniowych. Akcjonariuszami KUKE są Skarb Państwa reprezentowany przez Prezesa Rady Ministrów i Bank Gospodarstwa Krajowego. KUKE jest ponadto częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, instytucji finansowych i doradczych.
Tymczasem specjaliści z katowickiego Famuru musieli udzielić tureckim partnerom bardzo dużego wsparcia merytorycznego. I bynajmniej nie chodzi tu tylko o serwis. Wygląda na to, że katowicki producent sprzętu dla górnictwa uratuje turecki projekt
- Nie jest to pierwszy znany mi przypadek, kiedy inwestor ma koncesję, a zdarza się, że nawet niezbędne środki, lecz brakuje mu niestety kompetencji – dodaje Korski.
Projekt Amasra East był prezentowany 27 listopada br. podczas konferencji Górnictwo zrównoważonego rozwoju 2019, zorganizowanej przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Patronami medialnymmi były redakcje Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jacek uratuje świat .