Przemarsz z rynku do kopalni, występ Górniczej Orkiestry Dętej oraz podziemna eucharystia - to główne punkty obchodów święta górniczego w Złotym Stoku. Tegoroczna Barbórka organizowana jest przez Kopalnię Złota już po raz dwudziesty.
Obchody zaplanowane na środę, 4 grudnia, kopalni organizuje wspólnie z władzami samorządowymi miasta. Rozpocznie je spotkanie mieszkańców na Rynku. Tam ma się zaprezentować Górnicza Orkiestra Dęta ze Złotego Stoku, w której skład wchodzi kilkunastu muzyków. Orkiestra ta została reaktywowana po wielu latach przerwy, a swoje próby odbywa w złotostockim Centrum Kultury i Promocji.
Uformowany na rynku pochód przejdzie przez śródmieście na uli.Złotą 7, gdzie mieści się Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych Kopalnia Złota. Uczestnicy pochodu wejdą do podziemi kopalni przez sztolnię Gertruda. U zbiegu sztolni z dochodzącą do niej krótką, boczną odnogą sztolni usytuowany zostanie ołtarz, a przed nim ławki dla wiernych. Miejsca u zbiegu dwóch sztolni może pomieścić około 120 osób. O godz. 17.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji mieszkańców Złotego Stoku i górników. Tych, którzy pamiętają czasy sprzed kwietnia 1961 r., gdy tutejsza kopalnia arsenu zakończyła wydobycie, jest już coraz mniej.
- Na początku, jak organizowałam pierwszą Barbórkę, było ich dwudziestu czterech. Teraz myślę, że może zostało pięciu albo sześciu - mówi Elżbieta Szumska, właścicielka PUT Kopalnia Złota w Złotym Stoku.
W poprzednim roku msza barbórkowa zaczynała się o godz. 16.00. Tegoroczną mszę przesunięto o godzinę później, gdyż jeszcze na godz. 15.00 zaplanowano wejście ostatniej tego dnia grupy wycieczkowiczów do kopalni.
Po mszy świętej zaplanowany jest poczęstunek w stuletnim budynku dawnej kruszarni, zwanej też łamaczem. Obiekt, w którym dawniej kruszono rudę arsenu, zaadaptowany został do celów konferencyjnych i prelekcji. Może pomieścić około 150 osób.
Złotostocka kopalnia udostępniona została zwiedzającym w 1996 r. Coroczne Barbórki organizowane są tu od 2000 r., a tradycje górnicze podtrzymuje także przykopalniana ekspozycja muzealna. W skali małego miasteczka, jakim jest Złoty Stok, kopalnia jest znaczącym pracodawcą - w obecnym sezonie zimowym zatrudnia 74 osoby.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.