Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa ma nowego prezesa. Delegaci na XXVIII Zjazd wybrali na tę funkcję dr. inż. Adama Mirka, prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Przejął on stanowisko z rąk prof. dr. hab. inż. Józefa Dubińskiego, który zakończył kadencję.
XXVIII Zjazd obradował w piątek, 15 listopada, w Mysłowicach. Przedstawiciele wszystkich oddziałów w kraju SITG zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności zarządu głównego Stowarzyszenia za minione cztery lata, wytyczali nowe kierunki i zadania dla swojej organizacji oraz dokonali wyboru władz.
Do zarządu głównego wybrano - obok prezesa - siedmiu wiceprezesów. Są to: Tomasz Białożyt, Zbigniew Kasztelewicz, Andrzej Katulski, Wojciech Kłosok, Józef Koczwara, Jerzy Kolasa i Kazimierz Kozioł.
Funkcje sekretarza generalnego nadal będzie sprawował Eugeniusz Ragus. Wybrano także członków Rady Krajowej, Głównej Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego.
Obecnie Stowarzyszenie skupia w 153 kołach ponad 11 tys. reprezentantów środowiska inżynieryjno-technicznego górnictwa. Są to zarówno aktywni pracowniczy jak i emeryci. Delegaci w dyskusji podkreślali, że utrzymanie na tym poziomie liczby członków SITG jest jednym z głównych celów, gdyż decyduje ona o potencjale i sile organizacji oraz sprzyja integracji środowiska.
Stowarzyszenie jest organizacją naukowo-techniczną, zrzeszającą inżynierów i techników górnictwa, geologii i innych specjalności związanych górnictwem. Swymi początkami sięga roku 1892. Wiąże się to z powstaniem w Krakowie tajnej reprezentacji polskich górników i hutników o nazwie DELEGACJA. Skupiała ona absolwentów Akademii Górniczej w Leoben.
SITG działa we wszystkich dziedzinach prac geologiczno-poszukiwawczych jak i wydobywania kopalin: węgla kamiennego i brunatnego, rud miedzi, cynku i ołowiu, soli kamiennej, siarki, surowców chemicznych i mineralnych oraz surowców budowlanych i drogowych. Obejmuje swym zasięgiem wyższe uczelnie górnicze, instytuty naukowe, biura projektowe i całe zaplecze techniczne.
Ustępujący prezes prof. Józef Dubiński w rozmowie z portalem netTG.pl podkreślił, że głównymi celami SITG są: integracja, szacunek dla tradycji, kształtowanie przyszłości.
- Według mnie w hierarchii ważności kształtowanie przyszłości jest celem najważniejszym. Zobowiązuje on członków stowarzyszenia do aktywnego udziału w merytorycznym życiu sektora górniczego – nie tylko węgla kamiennego czy brunatnego, ale całego polskiego górnictwa - podkreślił prof. Dubiński.
Delegaci zobowiązali zarząd SITG do odpowiedniego przygotowania obchodów 130. rocznicy powstania Stowarzyszenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
NA zdjeciach widac ze SITG powinien zmienić nazwę na KLUB EMERYTOW SITG . Gdzie sa młodzi inżynierowie i technicy górnictwa? Cały zarząd opanowali emeryci . Mlodzi nie dajcie sie emerytom , wam tez cos sie należy. Młodzi tez potrafią radzić i kierować . Emeryci spijają śmietankę , co za granda.