Międzynarodowa Agencja Energii, w opublikowanej w środę analizie "World Energy Outlook 2019", zwraca uwagę na pogłębiające się dysproporcje i wyjaśnia wpływ decyzji podejmowanych dzisiaj na systemy energetyczne w niedalekiej przyszłości. Autorzy opracowania proponują scenariusze, które umożliwią światu osiągnięcie celów w zakresie klimatu, dostępu do energii, jakości powietrza przy jednoczesnym skupieniu się na niezawodności i przystępności energii dla rosnącej populacji ludzi.
Międzynarodowa Agencja Energii (International Energy Agency - IEA), w swojej corocznej, sztandarowej publikacji "World Energy Outlook 2019" (WEO) skupia się na głębokich dysproporcjach jakie charakteryzują dzisiejszy świat energii. Szczegółowo analizuje dysproporcje pomiędzy: spokojem na dobrze zaopatrzonych w ropę naftową rynkach, a rosnącymi napięciami i niepewnościami geopolitycznymi, najnowszymi dowodami naukowymi podkreślającymi konieczność coraz szybszych globalnych redukcji gazów cieplarnianych, a danymi pokazującymi, że ich emisje związane z energią osiągnęły w 2018 r. kolejny raz rekordowy poziom, oczekiwaniami szybkiego powstawania instalacji OZE, a rzeczywistością dzisiejszych systemów energetycznych, w których uzależnienie od paliw kopalnych pozostaje niezmiennie wysokie, obietnicami energii dla wszystkich a jej brakiem dla 850 milionów ludzi na całym świecie.
IEA zwraca uwagę, że to decyzje rządów pozostają kluczowe dla przyszłości systemu energetycznego. Decydenci muszą rzetelnie, w oparciu o dowody, spojrzeć na swoją pozycję i konsekwencje dokonywanych wyborów.
Agencja nie prognozuje tego, co się stanie, ale zamiast tego proponuje zestaw scenariuszy zawierających eksplorację różnych wariantów, które wyznaczają ścieżki, jakimi świat może podążać. Razem, te scenariusze mają na celu rozwiązanie fundamentalnego problemu - jak dotrzeć z miejsca, w którym teraz jesteśmy, do miejsca gdzie chcemy się udać.
"Scenariusz aktualnych polityk" pokazuje, co się stanie, jeśli świat będzie podążał obecną ścieżką bez jakichkolwiek zmian w polityce. W tym scenariuszu zapotrzebowanie na energię wzrasta o 1,3 proc. rocznie do 2040 r. Spowoduje to wzrost emisji związanych z wytwarzaniem energii a także wzrost obciążeń, prawie we wszystkich aspektach bezpieczeństwa energetycznego.
"Scenariusz ustalonych polityk" obejmuje dzisiejsze intencje i cele polityk energetycznych. Jego zadaniem jest odzwierciedlenie aktualnych planów i zilustrowanie ich konsekwencji. W tym scenariuszu zapotrzebowanie na energię wzrasta o 1