Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach i należąca do grupy PKN Orlen firma chemiczna Anwil z Włocławka będą współpracować w pracach badawczo-rozwojowych dotyczących głównie technologii przetwórstwa polichlorku winylu i innych tworzyw polimerowych.
O podpisaniu umowy, sankcjonującej zapoczątkowaną przed dwoma laty współpracę i wyznaczającej perspektywę kolejnych wspólnych działań, poinformował we wtorek, 29 października, katowicki GIG. W jego strukturach działa współdziałający z Anwilem Zakład Inżynierii Materiałowej - jeden z wiodących w Polsce ośrodków w zakresie badań nad palnością materiałów i wyrobów niemetalowych.
Efektem współpracy firmy z instytutem mają być nowe produkty i technologie ich produkcji. Pierwszy wspólny projekt, współfinansowany z unijnych środków w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, dotyczy technologii wytwarzania kompozytów ceramizujących na bazie polichlorku winylu (PVC).
- Chodzi w nim o opracowanie niepalnej powłoki ceramicznej nowego typu, przeznaczonej do produkcji kabli lub innych wyrobów z PVC mających zastosowanie w budownictwie. W warunkach pożaru mineralne wypełniacze ceramizujące tworzą na powierzchni wyrobu twardą warstwę ceramiczną. W ten sposób zapobiegają przenikaniu płomienia w głąb wyrobu, a z drugiej strony wydostaniu się na zewnątrz niebezpiecznych produktów rozkładu PVC, głównie chlorowodoru - wyjaśnił kierownik Zakładu Inżynierii Materiałowej GIG Jerzy Korol.
Anwil jest obecnie jedynym producentem polichlorku winylu w Polsce. Dzięki współpracy z GIG w jego ofercie znajdzie się unikatowy produkt, firma będzie też miała ogromny wkład w dalsze zwiększanie odporności na działania wysokich temperatur produktów wytwarzanych z PVC - wskazują przedstawiciele katowickiego instytutu.
Zakład Inżynierii Materiałowej Głównego Instytutu Górnictwa to jeden z wiodących w Polsce ośrodków, z wieloletnim doświadczeniem i dorobkiem w badaniach nad palnością materiałów i wyrobów niemetalowych. Opracowywane tu innowacyjne rozwiązania w dziedzinie uniepalniania materiałów niemetalowych są stosowane we wszystkich dziedzinach przemysłu, gdzie wymagane jest zachowanie szczególnego bezpieczeństwa pożarowego. Zakład dysponuje wykwalifikowanym personelem oraz bogatym wyposażeniem i unikatową aparaturą badawczą.
Główny Instytut Górnictwa w Katowicach działa głównie w obszarze górnictwa, geoinżynierii, ochrony środowiska i bezpieczeństwa w przemyśle. Zatrudnia blisko 500 osób, w tym przeszło 130 ze stopniami i tytułami naukowymi. W GIG działa 28 specjalistycznych laboratoriów. Rocznie Instytut wykonuje blisko 4 tys. prac badawczo-usługowych dla ok. 1,3 tys. klientów w kraju i za granicą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.