Dziedzictwo śp. prof. Jana Szyszko wybrzmiało podczas przesłuchania kandydata na komisarza do spraw europejskiego zielonego ładu, który w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności odpowiadał na pytania eurodeputowanych, podkreślając rolę i znaczenie lasów dla ochrony klimatu - napisała Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.
- W sercu nowej Komisji leży nasze zobowiązanie do stania się pierwszym na świecie neutralnym dla klimatu kontynentem - powiedziała nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen 10 września 2019 r., gdy przedstawiła nowy skład swojego zespołu i portfolio każdego z komisarzy. Nominacja Fransa Timmermansa na stanowisko wiceprzewodniczącego ds. europejskiego zielonego ładu, w tym działań w dziedzinie klimatu, była zaskoczeniem, gdyż Holender do tej pory zajmował się w Komisji kwestiami praworządności.
Wystąpienie Timmermansa przed parlamentarną Komisją Ochrony Środowiska Naturalnego było zatem pierwszą oficjalną prezentacją jego poglądów na kwestie środowiskowe. Podkreślił on rolę lasów i wskazywał, że drzewa oczyszczają powietrze, chłodzą miasto, sekwestrują CO2, chronią życie zwierząt i poprawiają samopoczucie. Zapowiedział tym samym rozpoczęcie wielkiego projektu zalesiania w całej Europie, aby odbudować europejskie lasy i stworzyć nowe tereny zielone w miastach. Przytoczył fakt, że każdego roku w Unii Europejskiej 400 000 przedwczesnych zgonów jest spowodowanych nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że Polska znajduje się w awangardzie nakreślonej dopiero przez Timmermansa walki o zalesianie. Powierzchnia lasów systematycznie rośnie, a zgodnie z badaniami naukowymi prowadzonymi przez śp. prof. Jana Szyszko Polskie Lasy Państwowe mogą dodatkowo pochłaniać co najmniej 42 mln t dwutlenku węgla rocznie. Lasy mogą być gwarantem osiągnięcia „neutralności klimatycznej" zgodnie z Porozumieniem Paryskim.
Badania na temat możliwości sterowania procesami przyrodniczych były wielkim dziełem prof. Szyszko. W stacji badawczej w Tucznie prowadził badania nad kierowaniem dynamiką liczebności dwóch ważnych z punktu widzenia gospodarki leśnej gatunków owadów. Ta działalność spotkała się z uznaniem światowym. Została nagrodzona przez światową federację naukowców, zrzeszającą ponad 100 noblistów, nagrodą „Nauka dla Pokoju”.
Z inicjatywy prof. Szyszko Lasy Państwowe realizują program Leśnych Gospodarstw Węglowych. Zmarły przedwcześnie polski ekspert podkreślał rolę lasów w pochłanianiu gazów cieplarnianych, krytykując tym samym politykę unijną sprowadzającą się tylko do redukcji emisji, podczas gdy procesy akumulacji CO2 nie tylko oczyszczają powietrze, ale też dają możliwość rozwoju terenów wiejskich i bioróżnorodności. Deklaracja Timmermansa na wysłuchaniu Komisji Ochrony Środowiska daje więc nadzieję na poprawę unijnej polityki w tym względzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.