O tym, jak wykorzystywać czyste technologie węglowe dyskutowali uczestnicy seminarium pt. „Technologie wspomagające polski sektor paliwowo-energetyczny w spełnieniu celów klimatycznych”, które odbyło się w poniedziałek, 16 września, w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.
Seminarium otworzył wiceminister energii Adam Gawęda. - Ważne, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak przeprowadzić skutecznie proces transformacji energetycznej w Polsce opartej na surowcach kopalnych. Jednym ze sposobów może być zagazowanie węgla. Doświadczeń ze zgazowaniem węgla mamy bardzo dużo, więc jesteśmy dobrze przygotowani do tego, aby przenieść je do zastosowań biznesowych. Dobrym wzorem są tutaj Japończycy, którzy już wybudowali jedną taką elektrownię, a dwie kolejne są w trakcie budowy. Mamy już zaplanowane wizyty w Japonii – zaznaczył Gawęda.
Jak dodał wiceszef resortu energii przykład japoński pokazuje, że elektrownie oparte na zgazowaniu węgla mogą spełnić rygorystyczne unijne normy emisji CO2, które zakładają emisję nie przekraczającą 550 g CO2 przypadające na 1 kWh wytworzonej energii. Nie jest możliwe przy zastosowaniu samego węgla, ale z dodatkiem biopaliw już tak. Gawęda zwrócił też uwagę, że oprócz produkcji energii technologia zgazowania węgla może być wykorzystywana również do produkcji metanolu i etanolu oraz innych surowców chemicznych.
Wiceminister zwrócił też uwagę na potrzebę większe wykorzystania metanu kopalnianego. - To się dzieje, ale ze zbyt małą dynamiką. Byłbym usatysfakcjonowany gdybyśmy wykorzystywali metan w większym stopniu – dodał.
Wśród prelegentów był prof. Stanisław Prusek, dyrektor GIG, który mówił m.in. próbach podziemnego zgazowania węgla oraz doświadczeniach wychwytu i zagospodarowania CO2. Dr Stanisław Tokarski przedstawił perspektywy wykorzystania różnych źródeł energii biorąc pod uwagę prawodawstwo Unii Europejskiej, prof. Adam Smoliński mówił o nowych sposobach wykorzystania węgla, a dr Krzysztof Kapusta o projekcie Mega +, który zakłada produkcję metanu z pokładów węgla w powiązaniu z podziemnym zgazowaniem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.