„3 krople krwi” to nazwa poświęconego bohaterom powstań śląskich spektaklu muzyczno-teatralnego, który z okazji 100 rocznicy I powstania śląskiego wystawiono w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Syryni w powiecie wodzisławskim w sobotę, 14 września wieczorem. W wydarzeniu, którego partnerem tytularnym była m.in. Polska Grupa Górnicza, wziął udział i objął je honorowym patronatem wiceminister energii Adam Gawęda, pochodzący z pobliskich Rydułtów.
- To dla mnie ogromna satysfakcja, ale i wielka radość, że właśnie tu w Syryni, w tak uroczysty dzień obchodzimy tę rocznicę i pamiętamy o pierwszym powstaniu śląskim. (…) Powstanie to, wtedy, sto lat temu, w myślach naszych krewnych, praojców zrodziło się i przez kolejne dwa powstania doprowadziło do tego, że dziś żyjemy tu na Śląsku w Polsce. Bardzo się cieszę, że to dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że nie tylko w wielkich metropoliach potrafimy organizować takie przedsięwzięcia. To widowisko pokazuje, jak bardzo ważna jest historia. Naszym praojcom oddajemy hołd i cześć za to dążenie do wolnej Polski, za to że możemy dziś żyć na Śląsku, który jest jej integralną częścią – mówił w swoim wystąpieniu wiceminister, któremu w Syryni towarzyszyła żona Ewa.
- Koncert nawiązuje do trzech powstań śląskich i jest wydarzeniem, które ma przypomnieć nam o bohaterstwie powstańców. O ich męstwie i przywołać pamięć o nich. (…) Koncer ten jest dla mnie niesamowicie ważny, jako że jestem wnuczką powstańca. Mój dziadek brał udział w trzech powstaniach śląskich i na swój sposób będę go bardzo mocno przeżywać, tak jak pewnie większość ludzi pochodzących stąd – mówiła przed koncertem Ewa Maria Gawęda.
Na deskach syryńskiej hali wystąpili w sobotę m .in. wokaliści: Agnieszka Bielanik-Witomska, Ireneusz Miczka, Izabela Migocz, Oliwia Gołąb, Paweł Zajdek; aktorka Barbara Lubos oraz Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds pod batutą Klaudiusza Jani. Tekst do spektaklu napisał Jan Drechsler, a muzykę skomponował i zaaranżował Klaudiusz Jania.
Koncertu wysłuchali m.in. eurodeputowana Izabela Kloc, samorządowcy, członkowie zarządu PGG wraz prezesem Tomaszem Rogalą, a także reprezentanci innych spółek górniczych, związków zawodowych i świata nauki.
Wydarzenie, nad którym patronat objęli także marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świetochłowicach poprzedził piknik z atrakcjami dla dzieci i nie tylko, zorganizowany na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Syryni, przy ul. Powstańców Śląskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.