W Karwinie rozpoczęły się w niedzielę, 8 września br., obchody Dnia Górnika. Jest ono obchodzone dorocznie na pamiątkę nadania przez króla Vaclava I praw górniczych miastu Jihlawie ważnych dla wszystkich ziem królestwa czeskiego. Miało to miejsce w 1249 r.
Obchody zainaugurowała msza św. odprawiona w karwińskim kościele parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odprawiona została msza św. w intencji wszystkich górników. Celebrował ją ks. o. Kalikst Mryka OFM. Górniczą pracę porównał on ze służba wojskową.
- Kiedy zapytałem żołnierza, co jest najważniejszego na placu boju, odparł, że wzajemne wsparcie i współdziałanie. Można się spierać o technologie eksploatacji węgla i kwestie ekonomiczne, ale tam, na dole, nie ma miejsca na spory. Wśród górniczej braci musi panować dyscyplina i współpraca, jeśli myśli się o szczęśliwym powrocie z pracy do domu, do rodziny – mówił w swym kazaniu franciszkanin.
Wezwał też górników do poszanowania matki Ziemi, do rozsądnego gospodarowania zasobami węgla, w zgodzie z ochroną środowiska.
Wspomniał również o górnikach, ofiarach grudniowej katastrofy górniczej w kopalni CSM w Stonawie, w której śmierć poniosło 12 górników narodowości polskiej i jeden Czech.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele kierownictwa spółki węglowej OKD, delegacje związków zawodowych, działacze Związku Górników Umundurowanych w Czechach, a także górniczy emeryci reprezentujący kopalnie rybnickiego okręgu węglowego. Wielu z nich pracowało zarówno w polskich, jak i czeskich kopalniach.
Druga część uroczystości z okazji Dnia Górnika odbędzie się w sobotę, 14 września, o godz. 12.30 pod Pomnikiem Trudu Górniczego w Karwinie. O godz. 14.00 w Parku im. Bożeny Niemcowej rozpocznie się program kulturalno-rozrywkowy. Planowane są koncerty oraz inne atrakcje, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.