Drugi kwartał i pierwsza połowa 2019 r. okazały się mało łaskawe dla węgla na światowych rynkach. Ceny nieubłaganie spadały. Surowiec energetyczny przebił w dół psychologiczną barierę 50 dolarów za tonę i kosztował średnio o 27 proc. mniej niż rok wcześniej.
Problemy odnotowała także Jastrzębska Spółka Węglowa, której zyskowność obniżała się w ślad za topniejącymi cenami węgla koksującego – w powiązaniu ze stalą i koksem. Trend spadkowy jest silny i trwa. Nastroje w hutnictwie – zwłaszcza wśród producentów stali w Europie – są wyjątkowo kiepskie. Nadpodaż (efekt wojny handlowej USA-Chiny) i zmuszająca do odwrotu polityka klimatyczna UE nie wróżą niczego dobrego. Miarodajne dla węgla koksowego terminowe kontrakty australijskie pokazują, że od lipca do września tego roku cena surowca do wyrobu stali obniży się ze 184 do 150 dol./t.
Referencyjny dla węgla koksującego indeks TSI Premium HCC w drugim kwartale wynosił średnio 203 dol./t, czyli o 2 proc. taniej niż przed rokiem o tej porze.
Znaczących obniżek cen w półroczu doświadczył węgiel energetyczny w portach północnej Europy. Wskaźnik ARA od kwietnia do końca czerwca wynosił średnio 54,4 dol./t, mniej niż przeciętnie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy (64,2 dol./t). Wprawdzie dane lipcowe świadczą o krótkoterminowym odbiciu cen w górę, jednak czerwcowe zejście poniżej progu 50 dol./t zdarzyło się w ARA po raz pierwszy od pięciu lat. Najtańszy od trzech lat był też na koniec półrocza węgiel rosyjski w portach bałtyckich (40 dol./t). Na rynku Azji i Pacyfiku indeks węgla energetycznego Newcastle w czerwcu był aż o 40 proc. niższy od wieloletniego szczytu cen, jaki odnotowano w lipcu 2018 r. (119,74 dol./t). W czerwcu tego roku węgiel w Australii kosztował już tylko ok. 70 dol./t.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.