Górny Śląsk z powietrza to tytuł wystawy która po raz pierwszy opuściła Muzeum Śląskie w Katowicach, by zagościć na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Wystawa przedstawia najciekawsze miejsca regionu w kontekście przedwojennych granic trzech państw - Polski, Czechosłowacji i Niemiec. Będzie można ją oglądać do 25 września - poinformował portal netTG.p, Grzegorz Rudnicki z Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które jest właścicielem zabytkowej kopalni.
Wystawę rozmieszczone w ośmiu punktach. Jej elementy znajdują się przy budynku nadszybia i restauracji 10 stopni.
- Turyści będą pod w dużym wrażeniem wystawy, która pokazuje nasz region z zupełnie innej perspektywy - uważa Mariusz Gąsior kierownik działu fotografii w Muzeum Śląskim w Katowicach i jednocześnie szef Sekcji Historycznej SMZT.
Wystawa prezentuje współczesny Górny Śląsk z lotu ptaka w kontekście historycznych przedwojennych granic trzech państw: Polski, Niemiec i Czechosłowacji. Składa się z 7 części - czyli lotów. Każdy z lotów ukazuje inną część regionu, regionu o zróżnicowanym krajobrazie i architekturze, który został ukształtowany przez odmienne kultury - polską, czeską i niemiecką.
Na wystawie znajdziemy takie miejsca jak: osiedle Nikiszowiec, dolinę Małej Panwi, radiostacja Gliwicka, osiedle tysiąclecia w Katowicach, Nysa i Prudnik. Z Tarnowskich Gór można tu zobaczyć hałdę popłuczkową kopalni Fryderyk - obiekt światowego dziedzictwa UNESCO i największy w Poslce węzeł kolejowy.
Wystawa była prezentowana do tej pory w Muzeum Śląskim. Po raz pierwszy opuściła jego mury, by promować region w innych miejscach. Padło na Zabytkową Kopalnię Srebra, która dwa lata temu, jako pierwszy obiekt w województwie śląskim pn. "Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach", trafiła na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pomysłodawcą wystawy jest Dawid Smolorz, tłumacz, dziennikarz, popularyzator historii Górnego Śląska, autor publikacji poświęconych tematyce regionalnej i środkowoeuropejskiej. Autorem zdjęć - berliński fotograf Thomas Vossebeck. Mobilny system wystawienniczy zaprojektowała z kolei katowicka firma Wzorro Design. W organizację wystawy z ramienia Muzeum Śląskiego jest w sumie kilkadziesiąt osób. Lista zaangażowanych partnerów wykracza poza granice regionu i kraju. Oprócz Muzeum Śląskiego są to Uniwersytet w Siegen oraz Instytut Hardera do Badań Historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią - Instytut Leibnitza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.