Porozumienie o współpracy między Głównym Instytutem Górnictwa a Centrum Badań Jakości z Grupy KGHM Polska Miedź podpisali w poniedziałek, 24 czerwca, w Katowicach Wacław Szetelnicki - prezes lubińskiej spółki CBJ oraz dr Zbigniew Lubosik - zastępca dyrektora GIG ds. geoinżynierii i bezpieczeństwa przemysłowego, p.o. szefa Kopalni Doświadczalnej Barbara.
Centrum Badań Jakości KGHM to spółka zapewniająca Polskiej Miedzi bezpieczeństwo procesów przemysłowych. Posiada jedno z największych w kraju laboratorium badawczych i świadczy usługi w zakresie wykonywania różnorodnych ekspertyz, analiz, pomiarów fizykochemicznych i mikrobiologicznych.
Kompleks laboratoriów CBJ działa w czterech miastach Dolnego Śląska. Trzy główne oddziały CBJ to: Wydział Badań Jakości "Głogów" (WBJ-1) na terenie Huty Miedzi Głogów, Wydział Badań Jakości "Legnica" (WBJ-2) przy Hucie Miedzi Legnica oraz Wydział Kontroli Jakości "Polkowice–Sieroszowice" (WKJ-4) na terenie kopalń KGHM Polkowice–Sieroszowice, Rudna i Lubin.
- W ramach podpisanego w poniedziałek porozumienia obie strony wyraziły gotowość do prowadzenia wspólnych prac badawczo-rozwojowych. Szczególnie dotyczy to zastosowania dronów do teledetekcji, telemetrii, monitoringu obiektów naziemnych oraz podziemnej infrastruktury kopalni. Innym obszarem, w którym obie jednostki zamierzają współpracować, jest dodatkowo rozwój metod wizji komputerowej, maszynowego uczenia oraz sztucznej inteligencji a także zastosowanie tych technologii w przemyśle wydobywczym - objaśnia dr Sylwia Jarosławska-Sobór, rzecznik prasowy GIG.
Podczas wizyty w Katowicach w poniedziałek goście z Lubina zwiedzili w Głównym Instytucie Górnictwa laboratoria badawcze Centrum Czystych Technologii Węglowych. Zapoznali się też z działalnością Eko Patrolu GIG, który prowadzi badania terenowe z wykorzystaniem dronów.
Zainteresowanie wzbudziły katowickie laboratoria CCTW GIG, w których prowadzi się m.in. interdyscyplinarne prace nad badaniem właściwości fizykochemicznych paliw stałych, budowy petrograficznej węgla, nanotechnologiami i ogniwami paliwowymi. Inną dziedziną aktywności CCTW są badania środowiskowe (m.in. pomiary emisji zanieczyszczeń, badania wód kopalnianych i ścieków procesowych, monitoring środowiska i badania mineralogiczne). CCTW zajmuje się także rozpoznawaniem złóż węgla i kopalin towarzyszących, bada możliwości składowania dwutlenku węgla, modeluje procesy fizyczne i chemiczne związane z wdrażaniem innowacyjnych technologii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.