Najdłuższa w Polsce drabinka do wspinaczki skalnej nie znajduje się wcale w Tatrach, lecz w nieczynnym kamieniołomie łupku w Górach Opawskich. Jej los jest jednak niepewny - grozi jej demontaż.
- Na chwilę obecną sytuacja wygląda następująco - wyjaśnia Rafał Kasza z Nadleśnictwa Prudnik, będącego gospodarzem nieczynnego kamieniołomu. - Zgłosiliśmy sprawę do PTTK w Głuchołazach. Jest umówione spotkanie na gruncie z udziałem gminy i PTTK, na którym ustalimy, kto będzie odpowiadał za drabinkę. Jeżeli żadna z dwóch wymienionych stron nie weźmie tej odpowiedzialności, drabinka zostanie zdemontowana.
Kamieniołom łupku dachówkowego zwany Gwarkową Percią uruchomiono w 1820 r. na stromym zboczu górskim powyżej Jarnołtówka. Pozyskiwano w nim łupki fyllitowe, które dało się kroić na płyty o powierzchni stołu i grubości zaledwie kilku milimetrów. Wydobycie trwało zaledwie dwa lata. Po eksploatacji zostały imponujące ściany skalne o wysokości od 10 do nawet 50 metrów. W dolnej części kamieniołomu znajduje się krótka zakratowana sztolnia.
W 1985 r. działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z Opola zamontowali w górnej części kamieniołomu stalową drabinkę z poręczami. Ma ona 35 stopni i liczy 11 m długości. Jest więc znacznie dłuższa od słynnej ośmiometrowej drabinki nad Kozią Przełęczą na Orlej Perci w Tatrach.
Przez Gwarkową Perć i drabinkę poprowadzony został niebieski okrężny szlak turystyczny, prowadzący m.in. przez kilka nieczynnych kamieniołomów wokół doliny Złotego Potoku.
Drabinka jest ewenementem w skali polskich Sudetów. Znacznie krótszą drabinkę zamontowano tylko na Hutniczych Skałach w Górach Izerskich w Szklarskiej Porębie.
- To jest atrakcja turystyczna - mówi o drabince w Gwarkowej Perci Andrzej Dereń, działacz PTTK z Prudnika. - Nigdy nie słyszałem, żeby tam się komu cokolwiek stało. Gdy niedzielni turyści idą na Biskupią Kopę, to omijają to miejsce. Żeby dojść do drabinki z dołu, to trzeba przejść przez załom skalny kamieniołomu. Eliminuje to osoby, które boją się iść.
Gwarkowa Perć jest najsłynniejszym nieczynnym kamieniołomem łupku w polskiej części Gór Opawskich. Prócz niego w paśmie tym funkcjonuje kilka czynnych kopalń odkrywkowych - w Dębowcu i Jarnołtówku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.