"Zielone Czeki 2019" - doroczne nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - wręczono w piątkowy wieczór, 26 kwietnia, na gali w kinoteatrze Rialto. Nagrodę specjalną otrzymali Agnieszka i Sławomir Łyczkowie, a w poszczególnych kategoriach nagrodzono Justynę Grzeszczyk, Józefa Rzepkę, Katarzynę Majzel-Pośpiech, Małogrzatę Dyl, Krzysztofa Belika i Henryka Jana Dominiaka.
Już po raz 26. zarząd WFOŚiGW postanowił nagrodzić osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego.
W piątkowej uroczystości uczestniczyli m.in. Jadwiga Wiśniewska - poseł do Parlamentu Europejskiego, Waldemar Andzel - poseł na Sejm RP, Jakub Chełstowski - marszałek województwa śląskiego, Robert Magdziarz - wicewojewoda śląski oraz Izabela Domogała - członek zarządu województwa i przewodnicząca kapituły "Zielonych Czeków 2019".
Jak już informowaliśmy na portalu netTG.pl, wysokość przyznanych dotąd nagród wynosi już ponad 2,5 mln zł, a nominacje dla naukowców, nauczycieli, dziennikarzy, przedsiębiorców i pasjonatów ochrony środowiska ma duże znaczenie dla promowania ich inicjatyw.
Spośród nominowanych do "Zielonego Czeku 2019" kapituła wyłoniła laureatów w następujących kategoriach:
1. Programy i akcje dotyczące ochrony przyrody - Justyna Grzeszczyk za wielkie zaangażowanie w realizację programów i wydarzeń ekologicznych, m.in. Pikniku Leśnego "Cietrzewisko" w Koszęcinie, Świerklanieckiego Hubertusa, akcji "1000 drzew na minutę", czy inicjatywy "Młodzi Obserwatorzy Przyrody".
2. Edukacja ekologiczna - Józef Rzepka za całokształt działań edukacyjnych i proekologicznych na terenie miasta Kalety. Laureat jest pomysłodawcą wytyczenia pierwszej Zielonej Ścieżki Przyrodniczo–Dydaktycznej "Do Bobrów". Za własne pieniądze wykonał wszystkie tablice informacyjne i inne oznakowania ścieżki. Przyrodnik z zamiłowania, prezes Stowarzyszenia Rekreacyjno–Ekologicznego Użytkowników Ośrodka Wypoczynkowego w Kaletach Zielonej "EKO-Zielona". Edukuje najmłodszych, którym opowiada o życiu zwierząt i korzystnym wpływie przyrody na ludzkie zdrowie.
ex aequo Katarzyna Majzel-Pośpiech za przygotowanie i realizację autorskich działań edukacyjnych: animacji, filmów, warsztatów pn. "Co należy wiedzieć o klimacie", "Woda to życie", "Oszczędzam wodę", "Wodna mapa Katowic", "Z domu Ślązaka" dotyczących m.in. upcyklingu, oszczędzania wody, energii, szczytu klimatycznego i zagrożeń klimatycznych. Zrealizowała ponad 60 warsztatów dla 1200 uczestników w Katowicach, ponadto przygotowała materiały i prowadziła zajęcia na piknikach ekologicznych "Ekoodpowiedzialnie" oraz "Dni energii".
3. Szkolna edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży - Małgorzata Dyl za edukację dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, organizowanie integracyjnych warsztatów edukacyjnych i happeningów oraz zajęcia hortiterapii dla dzieci (z wykorzystaniem roślin i ogrodu). Laureatka od 2012 r. prowadzi terapię ogrodniczą dla wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wychowawczym w Zabrzu. Od 2014 r. bierze udział w ogólnopolskim programie ekologicznym "Święto Drzewa", w którym zrealizowała warsztaty edukacyjne dla dzieci "Po co nam drzewa?", heppening "Czytamy drzewom", czy warsztaty edukacyjne "Drzewo przyjaciel" oraz "Każdy liść pochłania CO2".
4. Publicystyka ekologiczna - Krzysztof Belik za całokształt osiągnięć w publicystyce przyrodniczej o awifaunie Śląska. Laureat od kilkudziesięciu lat zbiera dane dotyczące ptaków w lasach lublinieckich. Jest autorem wielu opracowań awifaunistycznych, w tym m.in. Ptaki Nadleśnictwa Brynek, Ptaki Nadleśnictwa Świerklaniec, Ptaki lasów Lublinieckich, Sóweczka lasów Lublinieckich. Ornitolog z zamiłowania, uczestnik programów państwowego monitoringu środowiska.
5. Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych - Henryk Jan Dominiak za promowanie działań oraz postaw ekologicznych. Jest autorem "zielonego" planu miasta Tychy. "Zielona mapa Tychów" dokładnie wskazuje architekturę, miejsca i obszary z walorami rekreacyjnymi i poznawczymi. Projekt składa się z 670 zminiaturyzowanych, starannie dobranych roślin, które oddają charakter poszczególnych obiektów architektonicznych.
Nagroda specjalna - Agnieszka Łyczko i Sławomir Łyczko za osiągnięcia wykraczające poza poszczególne kategorie konkursowe. Prowadząc Fundację Mysikrólik – ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt, na co dzień przyczyniają się do popularyzacji i promocji postaw proekologicznych. Laureaci ponadto realizują proekologiczne prelekcje edukacyjne, uczą dzieci, młodzież i dorosłych i uwrażliwiają na cierpienie zwierząt. Pomagają wrócić do natury poszkodowanym, rannym i chorym zwierzętom, które nie miałaby szans na przeżycie. Wielka miłość do zwierząt sprawia, że prowadzony przez nich ośrodek jest w gotowości do niesienia pomocy dzikim zwierzętom 365 dni w roku, 24 godziny na dobę.
Kapituła wyłoniła również osoby, które zostały nagrodzone dyplomami uznania WFOŚiGW:
1. Programy i akcje dotyczące ochrony przyrody - Monika Pasterak – pracownik Nadleśnictwa Świerklaniec - za realizację programu ekoedukacyjnego "Rok w lesie" dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
2. Prace naukowo–badawcze - Beata Urych za kierowanie pracami Głównego Instytutu Górnictwa na rzecz realizacji europejskich projektów badawczych MOLOC oraz AWAIR;
3. Szkolna edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży - Joanna May, Joanna Cieplińska–Lis, Milena Iżykowska – nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 w Zabrzu – za całokształt działań związanych z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną, wykonywanych poza obowiązującym czasem pracy oraz ponad podstawę programową;
4. Publicystyka ekologiczna - Ewelina Sygulska - redaktor czasopisma "Ekologia" - za popularyzację tematyki ochrony środowiska oraz zasad zrównoważonego rozwoju w mediach;
5. Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych - Piotr Kocot za propagowanie wzorowych postaw proekologicznych oraz wyjątkową dbałość o utrzymanie w czystości terenów leśnych oraz Małgorzata Dawid–Chrzęstek, Maria Siąkała, Maurycy Hankiewicz – pracownicy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie - za upowszechnianie i wdrażanie działań na rzecz szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska.
W tym roku kapituła nie przyznała nagrody w kategorii "Prace naukowo–badawcze", w zamian postanowiła przyznać dwie nagrody w kategorii "Edukacja ekologiczna".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK