W Głównym Instytucie Górnictwa we wtorek, 9 kwietnia, odbyło się spotkanie otwierające nowy projekt pt. "Specjalistyczne kompetencje absolwentów szansą na zatrudnienie w budownictwie na transgranicznym rynku pracy" - poinformowała portal netTG.pl Sylwia Jarosławska-Sobór, rzecznik prasowy Głównego Instytutu Górnictwa.
Podczas spotkania zaprezentowano możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości (VR) w działalności edukacyjnej, ponieważ w ramach projektu zostanie stworzona mobilna pracownia VR. Każdy z uczestników miał możliwość założyć okulary VR i przetestować ich działanie w praktyce.
Dzięki projektowi zorganizowanych zostanie 30 szkoleń dla uczniów i studentów szkół budowlanych na terenie Polski i Czech w zakresie bezpiecznego postępowania z wyrobami zawierającymi azbest. Szkolenia mają efekt praktyczny. Ich ukończenie uprawnia do nadzoru bądź wykonywania prac w kontakcie z azbestem, czego potwierdzeniem jest zaświadczenie ukończenia kursu wydane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pozwoli to na uzupełnienie kompetencji zawodowych o dodatkowe certyfikaty wzmacniające pozycję zawodową absolwentów wchodzących na rynek prac w polsko-czeskim obszarze transgranicznym. Obszar ten obejmuje 5 czeskich krajów i 6 polskich podregionów: bielski i rybnicki oraz jeleniogórski, wałbrzyski, nyski i opolski. Wsparciem mogą być objęte również jednostki z powiatu pszczyńskiego i strzelińskiego. W tych regionach prowadzone będą szkolenia GIG.
W skład pakietu oferowanego uczniom i studentom wchodzi kurs w zakresie prawidłowego postępowania z wyrobami zawierającymi azbest składający się z części praktycznej, realizowanej z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości oraz części teoretycznej prowadzonej przez ekspertów z Polski i Czech. Dodatkowo uczniowie i studenci będą mieli możliwość skorzystania z krótkiego e-learningowego kursu języka czeskiego oraz udziału w atrakcyjnych trzydniowych warsztatach językowych na terenie Czech (w okresie wakacyjnym). Szkoły biorące udział w projekcie będą również miały możliwość nieodpłatnego wypożyczenia sprzętu służącego do prowadzenia zajęć w wirtualnej rzeczywistości.
Projekt realizowany jest przez GIG i Uniwersytet Techniczny w Ostrawie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu: Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014–2020.
Główny Instytut Górnictwa w Katowicach od lat realizuje projekty szkoleniowe dotyczące bezpiecznego usuwania wyrobów zawierających azbest, w ramach krajowego „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”. Ze szkoleń skorzystało już ponad 1300 studentów wydziałów architektonicznych i budowlanych polskich uczelni.
Więcej o projekcie na stronie: www.azbest.gig.eu
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.