Wart ok. 500 mln euro projekt budowy instalacji zgazowania węgla przy jednej z kopalń Polskiej Grupy Górniczej na potrzeby produkcji metanolu przeszedł wstępną fazę badań. Dalsze decyzje dotyczące jego możliwej realizacji zapadną w drugiej połowie tego roku - podał w poniedziałek, 18 marca, prezes PGG Tomasz Rogala.
Chodzi o instalację zdolną do przetworzenia ok. 1,2 mln ton węgla rocznie, z możliwością wykorzystywania odpadów (ok. 10-15 proc. wsadu) i biomasy. Zakładana produkcja metanolu wyniosłaby 619 tys. t rocznie. Projekt mógłby być realizowany przez powołaną do tego zadania spółkę celową.
- PGG rozważa budowę zakładu z najlepszą dostępną technologią (BAT) i niskim śladem emisyjnym - podała w poniedziałek Polska Grupa Górnicza. Dzięki zastosowaniu technologii zgazowania węgla, zamiast jego spalania, do atmosfery nie trafiłoby ok. 150 tys. t dwutlenku węgla.
Potencjalne lokalizacje takiej instalacji to tereny kopalni Ziemowit w Lędzinach (część kopalni Piast-Ziemowit) lub Jankowice w Rybniku (część kopalni ROW).
Wiceprezes PGG Piotr Bojarski poinformował, że pod kątem zgazowania dokładnie przebadano parametry 14 próbek węgla. Wyniki były pozytywne: większość z nich, także np. gorszej jakości muły, nadaje się do efektywnego zgazowania.
PGG szacowała wcześniej, że realizacja projektu - od decyzji o budowie instalacji do jej uruchomienia - zajęłaby mniej więcej 6 lat, z czego ok. 2,5 roku to etap dokumentacji i przygotowań, a kolejne ok. 3 lata - czas budowy.
Partnerem PGG w tym przedsięwzięciu, będącym na etapie analiz, jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Przedstawiciele PGG nie chcą na razie przesądzać, jaka technologia mogłaby być zastosowana w instalacji.
W 2018 r. chęć zaangażowania się w tego typu przedsięwzięcia w Polsce ogłosiła spółka SES (Synthesis Energy Systems) - amerykańska firma, która rozwinęła i skomercjalizowała technologię zgazowania węgla SGT. To technologia umożliwiająca wykorzystanie jako paliwa taniego węgla niższych klas, biomasy oraz stałych odpadów komunalnych. Technologię SGT chciałaby wdrażać w Polsce firma SES Encoal Energy - spółka joint venture utworzona przez Synthesis Energy Systems i EnInvestments.
Zgazowanie węgla na potrzeby chemii jest technologią znaną na świecie, stosowaną głównie w rejonach o ograniczonym bądź kosztownym dostępie do gazu ziemnego. Gaz syntezowy z węgla jest obecnie wykorzystywany przy produkcji ok. 30 proc. wytwarzanego na świecie metanolu.
Eksperci przekonują, że technologie zgazowania węgla, czyli przemiany węgla w paliwo gazowe, mogą być atrakcyjne ekonomicznie i przyjazne środowisku, a syngaz uzyskany z węgla może być surowcem dla przemysłu chemicznego, transportowego i energetycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Lędziny
Chcecie fabrykę chemiczną budować na placu, gdzie praktycznie nie ma żadnych szans integracji procesów. W dodatku bierzecie się za to od 'd' strony. Efekt będzie taki, że pobudują to mądrzejsi i poza Śląskiem, za to za naszą kasę (przecież chodzi o te nadwyżki z opłat za emisje CO2, które trzeba zainwestować z zyskiem. W przypadku współpracy z instytutami ani nie będzie trzeba, ani nie będzie inwestycji a tym bardziej zysku. Zwłaszcza przy składach osobowych narad których członkowie nie zrealizowali nic więcej poza papierowymi opracowaniami. A wiem , co piszę bo znam te indywidua. Jeżeli mogę coś poradzić - jeżeli chcecie rzeczywiście żeby to był biznes to zróbcie to razem z Kędzierzynem u nich na placu, wtedy będzie można podomykać to cieplnie i przepływowo do ich potrzeb. Transport mułów na taką odległość jeszcze nie rozłoży inwestycji.. Z mojego doświadczenia to taka instytucja, jak GIG nie ma żadnych kompetencji w projektowaniu kompleksowym poza grzebaniem pod dygestorium. Gdybyście zlecili te kilkanaście analiza jakiejkolwiek osobie znającej zasady inżynierii chemicznej to i bez zgazowanai w idealnych warunkach laboratorium przewidziałby podobne składy gazu procesowego. Pamiętajcie, że pozostaje jeszcze oczyszczanie gazu do gazu syntezowego, problem katalizatora, zamaszynowanie, optymalizacja, oraz proces syntezy metanolu.... Dlatego koniecznie po prostu róbcie przetarg na koncepcję techniczną z kosztorysem wstępnym i tutaj ważny jest opis zakresu rzeczowego, zęby nie zlecać tego profesorom i dyrektorom, którzy poza kopiuj - wklej nie realizowali nic. Potem wyłaniajcie realizatora projektu wykonawczego , inżyniera kontraktu i wreszcie szukajcie dostawców poszczególnych węzłów (w dużym uproszczeniu).