ARP: rekordowy okres dla cen polskiego węgla

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W ujęciu całorocznym, 12 miesięcy 2018 r. okazało się rekordowe dla cen polskiego węgla

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W 2018 r. węgiel kamienny dla energetyki był średnio o 16,4 proc. droższy niż rok wcześniej, a surowiec dla ciepłownictwa zdrożał z roku na rok o ponad 22 proc. - wynika z danych monitorującej polski rynek węgla Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Katowicki oddział Agencji podał w poniedziałek wartości, jakie osiągnęły dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego w czwartym kwartale 2018 r. oraz w całym minionym roku.

"W ujęciu całorocznym, 12 miesięcy 2018 r. okazało się rekordowe dla cen polskiego węgla" - wynika z danych ARP. Po latach spadków, roczne wartości indeksów osiągnęły poziom najwyższy od pięciu lat, zbliżony do tego z 2013 r.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). Przedstawiciele ARP wskazują, iż średnioroczna wycena wartości indeksów jest najlepszym podsumowaniem kondycji polskiego rynku węgla w 2018 r.

"PSCMI1 w 2017 r. wyniósł 205,69 zł za tonę, a w 2018 r. już 239,51 zł za tonę, notując tym samym wzrost o 16,4 proc. W przypadku indeksu PSMCI2, 2018 r. to wartość aż 294,75 zł za tonę, a w 2017 r. +zaledwie+ 240,72 zł za tonę. W tym przypadku wzrost wartości wyniósł ponad 22 proc. W porównaniu z wartością za 2016 r., indeks dla ciepłowni wzrósł o prawie 50 proc." - podała w poniedziałek Agencja, publikująca dane w swoim portalu Polski Rynek Węgla.

Podsumowanie czwartego kwartału ub. roku pokazuje stabilizację cen polskiego węgla w drugiej połowie 2018 r. Indeks dla energetyki zawodowej i przemysłowej wzrósł w odniesieniu do trzeciego kwartału o 0,5 proc. (z 243,88 zł za tonę średnio w trzecim kwartale do 245,21 zł z tonę w czwartym) - to ponad 16 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2017 r. Indeks dla ciepłownictwa był w czwartym kwartale 2018 r. wyższy o prawie 17 proc. niż rok wcześniej, a z kwartału na kwartał pozostał na zbliżonym poziomie (304,06 zł za tonę w trzecim kwartale i 304,03 zł za tonę w czwartym).

Koniec minionego roku przyniósł spadki światowych cen węgla w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia). W grudniu 2018 r., już trzeci miesiąc z rzędu, zmalała wartość miesięcznego wyniku indeksu DES ARA (w porównaniu do listopada o 2,4 proc.) i wyniosła 87,11 dol. za tonę. To prawie 9 proc. mniej niż przed rokiem, kiedy indeks wynosił 95,70 dol. za tonę.

Polskie indeksy, w przeliczeniu na warunki portów ARA, w grudniu ub. roku wyniosły: 74,01 dol. za tonę węgla dla energetyki i 85,45 dol. za tonę węgla dla ciepłownictwa.

Z danych ARP wynika, że ubiegłoroczny grudzień przyniósł odwrócenie tendencji miesięcznych indeksów cen polskiego węgla energetycznego. Indeks dla ciepłowni znacznie (prawie o 4,9 proc.) wzrósł (do 311,66 zł za tonę) i pobił wieloletni rekord, natomiast wskaźnik węgla dla energetyki zmalał o 3,6 proc. (do 241,76 zł za tonę) - to jednak o 13,7 proc. więcej niż w grudniu 2017 r. Węgiel dla ciepłowni był prawie o 14 proc. (38 zł na tonie) droższy niż rok wcześniej, a barierę 310 zł za tonę indeks przekroczył po raz pierwszy od pięciu lat.

ARP oblicza miesięczne indeksy wspólnie z Towarową Giełdą Energii. Bazują one na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.