Górnictwo: nie zwiększymy wydobycia bez nowej kopalni

Podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników przedstawiono podsumowanie 11 miesięcy w górnictwie węgla kamiennego. Wyniki te skomentował Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. Jego zdaniem bez nowej kopalni nie będzie możliwe zwiększenie obecnego poziomu wydobycia.

- Jeśli chodzi o wynik branży to często patrzymy tylko na dwie największe ze spółek, czyli Polską Grupę Górniczą i Jastrzębską Spółkę Węglową. Musimy jednak zwrócić uwagę także na Tauron Wydobycie, gdzie wystąpiły problemy na kopalni Janina, co miało wpływ na mniejszy niż przed rokiem wynik całej branży. To też spowodowało, że spółka musiała zwrócić się o zakup węgla w PGG oraz przez Węglokoks – mówił wiceminister.

Podkreślił, że od pewnego czasu zauważalne jest zdecydowanie większe zapotrzebowanie na węgiel dla gospodarki niż w 2017 r.

- W 2018 r. mieliśmy też do czynienia ze zwiększonymi nakładami na inwestycje. To było konieczne, bo trzy lata temu zastaliśmy kopalnie niedoinwestowane, nie przystosowane do realiów gospodarczych. Brakowało inwestycji w ściany, aby móc mówić o zwiększeniu wydobycia – mówił Grzegorz Tobiszowski.

Zdaniem wiceszefa resortu energii teraz kluczowe jest utrzymanie wydobycia na obecnym poziomie, zwłaszcza jeśli chodzi o PGG i Bogdankę. Zaś w przypadku Tauron Wydobycie – powrót do określonego poziomu wydobycia.

- Bez budowy nowej kopalni możemy się jedynie utrzymać na poziomie obecnego wydobycia. W przypadku PGG to około 30-31 mln t rocznie. W tej spółce w tym roku należy dokonać pewnych rozstrzygnięć i zbudować ścieżkę inwestycyjną. Jeśli chcemy odpowiedzieć polskim węglem na wzrastające zapotrzebowanie w naszej gospodarce, to nie mamy innego wyjścia niż budowa nowych kopalni – podkreślił Grzegorz Tobiszowski.

Jeśli chodzi o import, wiceminister zauważył, że z jego części budowane są rezerwy przez kontrahentów prywatnych. Co jest dla Polski wyzwaniem, które należy obserwować, bo to konkurencja dla naszego węgla.

- Sytuacja w polskim górnictwie węgla kamiennego jest pod kontrolą, jest niezła. Wyzwania, jakie przed nami stoją, to odpowiedź na pytanie: o ile chcemy zwiększyć wydobycie i jak to zrobić. Konieczna jest decyzja o budowie kopalni, chyba, że nie będziemy chcieli tego zrobić, wtedy pozostaniemy na obecnym poziomie wydobycia – podsumował wiceminister.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.