KGHM przenosi operacyjne zarządzanie procesami produkcyjnymi z dołu kopalni na powierzchnię. W Zakładach Górniczych Lubin skumulowano najnowsze osiągnięcia techniki. Nowo otwarty control room łączy funkcje wszystkich dyspozytorni w jednym miejscu.
ZG Lubin to najstarsza kopalnia KGHM w Zagłębiu Miedziowym. Zlokalizowana w samym sercu regionu zatrudnia blisko 3200 osób. Przez ponad pół wieku kopalnia przeszła liczne przemiany. Jak poinformowały portal netTG.pl służby prasowe miedziowego koncernu, w środę, 23 stycznia, otwarto w niej nowoczesne centrum sterowania i monitoringu. KGHM od dawna zalicza się do liderów w produkcji miedzi i srebra na świecie. Teraz firma zamierza jeszcze bardziej zaznaczyć swoją obecność w międzynarodowych rankingach firm surowcowych.
Control room to nowoczesne centrum dowodzenia, w którym zintegrowano różne systemy wspierające funkcjonowanie kopalni. Obecność służb dyspozytorskich w jednym miejscu pozwala na szybkie diagnozowanie i odpowiednie reagowanie. Ma to znaczenie podczas normalnego trybu pracy, ale jest szczególnie ważne w sytuacjach awaryjnych, czy podczas prowadzenia akcji ratowniczej.
- Kopalnia Lubin zyskuje drugą młodość dzięki wprowadzanym nowym technologiom. Nasze inwestycje w systemy 4.0 nie są przypadkowe. Nowoczesność jest niezbędna dla stabilnego rozwoju i przyszłości Polskiej Miedzi. W naszej strategii stawiamy na e-przemysł, dlatego w zakładach produkcyjnych KGHM wdrażamy najnowsze rozwiązania, które usprawniają zarządzanie, a w efekcie podnoszą efektywność całej firmy. Pod tym względem możemy się ścigać ze światem - mówił na otwarciu nowoczesnej dyspozytorni prezes KGHM Marcin Chludziński.
- Chciałbym serdecznie podziękować dyrekcji kopalni, jak i całemu zespołowi, który intensywnie pracował przy tworzeniu control room. Dzisiaj możemy zobaczyć zarówno was jak i cały system w akcji – dodał szef Polskiej Miedzi.
W control room pracownicy kopalni zyskują szeroki dostęp do informacji kluczowych dla produkcji, w tym pracy oddziałów górniczych, ciągów transportowych i wysypów, również tych zlokalizowanych w szczególnie trudnych warunkach górniczych.
- Zdalna kontrola i zarządzanie procesem technologicznym oraz utrzymaniem ruchu w kopalni ogranicza koszty eksploatacji systemów produkcyjnych, ale przede wszystkim wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Wszystkie istotne parametry pracy są rejestrowane, archiwizowane i poddawane analizie, co umożliwia bieżącą i okresową ocenę efektywności transportu poziomego pod względem technicznym, ekonomicznym i organizacyjnym – podkreślił Radosław Stach, wiceprezes ds. produkcji KGHM.
Celem budowy dyspozytorni była optymalizacja pracy przenośników taśmowych i odstawy urobku na dole kopalni. Wprowadzony system zarządzania traktuje transport rudy jako jeden proces. W dalszej perspektywie obejmie on również dołowy transport szynowy.
- Dotychczas monitoring wizyjny i parametrów przenośników taśmowych na dole kopalni był rozproszony. Służby taśmowe zarządzały przenośnikami na poszczególnych rejonach z lokalnych centrów sterowania. Nie było natomiast systemu, który udostępniłby w jednym miejscu, w sposób zintegrowany i przejrzysty, wszystkie informacje pozyskiwane z przenośników taśmowych oraz dał możliwość ich sterowania – powiedział Dariusz Jach, dyrektor naczelny ZG Lubin.
Utworzenie control room wiązało się z budową układów adaptacyjnych w systemach sterowania i komunikacji wszystkich 53 przenośników taśmowych ZG Lubin oraz szeroko¬pasmowej infrastruktury teleinformatycznej, która służy właściwemu funkcjonowaniu urządzeń automatyki, łączności, systemów wizyjnych i diagnostycznych. Control room uwzględnia również pomieszczenia dla kierownika akcji, sztabu akcji, dyspozytorów górniczych i taśmowych, a także zaplecza techniczne, w tym nowoczesną serwerownię, oraz pokoje dla obsługi, serwisantów i administratorów systemów teleinformatycznych. Nowoczesna dyspozytornia centralnego sterowania i stałego monitoringu taka jak Control Room funkcjonuje również w kopalni Polkowice – Sieroszowice.
W zeszłym roku minęło 50 lat od momentu uruchomienia kopalni Lubin. Wydobywanej rudzie miedzi towarzyszą srebro, złoto i ołów. Eksploatowane złoże zalega na głębokości od 368 do 1006 m. Wydobycie roczne rudy kształtuje się na poziomie około 8 mln t.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
To taka nowość jak wynalazek koła...