Kopalnia Wiry: koniec trasy podziemnej, czas na wydobycie

fot: Tomasz Rzeczycki

Wydobycie w kopalni magnezytu w Wirkach może ruszyć w 2020 r.

fot: Tomasz Rzeczycki

Podziemna trasa turystyczna w kopalni magnezytu Wiry w Wirkach przechodzi do historii. Prawdopodobnie w styczniu 2019 r. odwiedzą ją ostatni turyści. Właściciele kopalni przygotowują się do wznowienia wydobycia magnezytu oraz... butelkowania wody mineralnej, pozyskiwanej z wyrobisk.

- Pod kątem turystycznym zakończyliśmy już przygodę - przyznaje Daniel Miazga z Kopalni Wiry. - Ostatni turyści wejdą zapewne w styczniu. W tej chwili instalujemy urządzenia do butelkowania wody.

Kopalnia Wiry znajduje się w Sudetach, u podnóża masywu Ślęży. Złoże magnezytu odkryto tam około 1955 r., a wydobycie podjęte zostało wiosną 1958 r. przez Dolnośląskie Zakłady Magnezytowe z siedzibą w Świdnicy. Złoże udostępniono upadową, w kopalni powstało kilka poziomów eksploatacyjnych. Magnezyt pozyskiwano do 1996 r., później w latach 2007-2013 funkcjonowała tu rozlewnia wody mineralnej.

Epizod ze zwiedzaniem rozpoczął się 21 czerwca 2017 r. Ruch turystyczny był niewielki, do końca 2017 r. kopalnię zwiedziło kilkaset osób. Mimo tego trasa podziemna zyskała pewien rozgłos, opisano ją m. in. we wrocławskim czasopiśmie Sudety czy na portalu naszesudety.pl. Obecnie właściciele kopalni postanowili skoncentrować się na pracach zmierzających do ponownego podjęcia eksploatacji magnezytu.

- Jesteśmy na etapie koncesji poszukiwawczej - powiedział nam Daniel Miazga z Kopalni Wiry. - Myślę, że wydobycie może ruszyć w drugiej połowie 2020 r.

Przypadki likwidacji podziemnych tras turystycznych w Polsce były jak dotąd niezwykle rzadkie. Taki los spotkał m.in. krótką Jaskinię Ewy w Drabach w województwie łódzkim po śmierci właściciela, gdzie złodzieje rozkradli instalację elektryczną. W grudniu 1983 r. zamknięto po zaledwie trzech latach funkcjonowania Kopalnię Zabytkową Rud Żelaza im. Stanisława Staszica w Brzezinach-Kolonii koło Częstochowy z powodów finansowych. Natomiast w Górach Sowich w Walimiu na początku XXI w. bardzo krótko oprowadzano turystów po Kopalni Silberloch. Została ona porzucona po tym, jak wandale wielokrotnie ją zdewastowali.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.