Staramy się uwzględniać rozwiązania o niskim śladzie węglowym jako podstawowy warunek rozwiązań proponowanych naszym klientom - zadeklarował w czwartek w Katowicach Stephen Hammer z Banku Światowego.
Jak podkreślił, każdy oceniany przez BŚ projekt musi uwzględniać ocenę emisji, w tym gazów cieplarnianych, a także ślad węglowy.
Specjalista Banku Światowego uczestniczył w środę w jednym paneli trwającego od środy w Katowicach Szczytu Miejskiego "Miasta dla klimatu" - imprezy towarzyszącej szczytowi klimatycznemu COP24. Panel ten dotyczył finansowania działań na rzecz ochrony klimatu.
Zastrzegając przedstawienie światowej perspektywy działań Banku Światowego, Hammer podkreślił, że zmiany klimatyczne wiążą się z rozwojem. - Wiemy, że jeśli nie uwzględnimy zmian klimatu w tym, co robimy, 100 mln ludzi do 2050 r. popadnie w biedę, a 150 mln ludzi - w skrajną biedę - zastrzegł.
- Staramy się uwzględniać rozwiązania niskowęglowe, o niskim śladzie węglowym, jako podstawowy warunek wyboru rozwiązań proponowanych klientom. W zeszłym roku wydaliśmy 20 mld dolarów na projekty związane z ochroną klimatu - zaznaczył Hammer.
- Przyglądamy się miastom o niskim śladzie węglowym, coraz częściej będziemy mówili o tym, także jeszcze na szczycie klimatycznym w Katowicach. Widzimy, co dzieje się tutaj - to świetna historia, którą możemy uwzględnić w rozmowie z regionami górniczymi na całym świecie - ocenił specjalista.
- Wydaje się, że to jest również coś, do czego możemy zachęcać naszych klientów - uznał Hammer dodając, że 69 proc. projektów BŚ w zeszłym roku uwzględniało zmiany klimatu, a 50 proc. finansowania związanego z klimatem dotyczyło modernizacji i zmian w infrastrukturze.
- Każdy oceniany przez nas projekt musi uwzględniać ocenę emisji gazów cieplarnianych, uwzględniamy ślad węglowy i emisje - zastrzegł ekspert.
- Gdy mówimy o zaangażowaniu klientów, podpisujemy umowy i śledzimy ich wdrażanie, jesteśmy bardzo dumni z tego, co udało nam się wdrożyć; natomiast mamy nowe cele na zbliżające się lata i chcemy podwoić ilość projektów związanych z ochroną środowiska - dodał Hammer.
Na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach zapowiedziała to już szefowa tej instytucji Kristalina Georgiewa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.