Kampanię informacyjno-edukacyjną, o tym jak lepiej gospodarować odpadami, rozpoczął samorząd województwa śląskiego. Chodzi o rosnącą ilość odpadów i ich segregację - wciąż niewystarczającą. Bezpośrednio w gminach kampanię mają prowadzić samorządy lokalne.
Kampanię pod hasłem "Śląskie. Odzyskana energia", które nawiązuje do sloganu reklamowego województwa "Śląskie. Pozytywna energia", zainaugurowała czwartkowa konferencja, 22 listopada, w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum.
1,7 mln t odpadów komunalnych powstaje w województwie
Z przedstawionych danych wynika, że odpady komunalne są coraz większym problemem na terenie województwa śląskiego oraz w całym kraju. Każdy mieszkaniec województwa śląskiego w ciągu roku wytwarza ponad 350 kg odpadów, co przekłada się np. na 8,7 tys. plastikowych butelek. W całym województwie powstaje 1,7 mln t odpadów komunalnych rocznie, a w Polsce - 12 mln ton.
Problemem jest prawidłowa segregacja odpadów, których ponad 40 proc., zamiast do ponownego przetworzenia, trafia na składowiska. Tymczasem - zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej - wskaźnik recyklingu, który obecnie w Polsce sięga ok. 35 proc., w 2020 r. powinien wzrosnąć do 50 proc., a w 2030 r. - 65 proc.
Problemem staje się również marnowanie żywności, której w całej Polsce wyrzuca się ok. 9 mln ton rocznie.
Potrzebna promocja, segregacja i PSZOK-i
Kluczem do zmian jest - w opinii samorządowców - promocja prawidłowych zachowań konsumenckich, system efektywnej segregacji odpadów i recyklingu, popularyzacja Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz sieci napraw i ponownego wykorzystania.
Pomóc ma w tym kampania, w której urząd marszałkowski przygotował dla samorządów lokalnych materiały, mające wesprzeć je w prowadzeniu przez nie skutecznych działań informacyjno-edukacyjnych na najniższym szczeblu.
Efektywna gospodarka odpadami musi być racjonalna
- Aby gospodarka odpadami była efektywna, musi być w pierwszej kolejności racjonalna - powiedziała p.o. dyrektora wydziału ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego Hanna Pompa-Obońska.
- Chcemy zachęcić do tego i śląskie gminy i mieszkających tam ludzi - zaznaczyła.
Zasada 3xR
Sfinansowana przez samorząd województwa kampania opiera się na zasadzie 3xR, czyli Reduce (ogranicz), Reuse (użyj ponownie) i Recycle (odzyskaj).
- Dzisiaj lubimy kupować i gromadzić, przy czym nabyte towary użytkowane są coraz krócej. Trafiają na śmietnik, bo traktujemy je jako śmieci, a nie surowiec. Chcemy zachęcać mieszkańców województwa do idei Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W niej po produkcji, dystrybucji i konsumpcji następuje recykling i surowiec - powiedział szef realizującej kampanię spółki Planenergia Patryk Swoboda.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak się to ma do czołowej ekonomicznej zasady trzech 'K.' , kredytuj kupuj konsumuj?