Przy katowickim Rynku rozpoczął działalność punkt informacyjny, gdzie każdy może zasięgnąć informacji o zaplanowanym w stolicy Górnego Śląska na grudzień szczycie klimatycznym (COP24). Punkt działa w Biurze Obsługi Mieszkańców, na parterze zlokalizowanego przy Rynku budynku Urzędu Miasta.
Pracownicy punktu udzielają zarówno informacji o samym szczycie, jak i o zmianach w organizacji ruchu obowiązujących w trakcie tego wydarzenia. Punkt będzie działał do 17 grudnia od wtorku do piątku w godzinach 7.30-15.30, a w poniedziałki do 17.00.
Pytania można zadawać także telefonicznie pod numerami telefonów: (32) 259 36 39 i (32) 259 34 03, lub pocztą elektroniczną na adres urzad.miasta@katowice.eu. Ponadto wszelkie informacje o COP24 publikowane są na stronie internetowej www.katowice.eu.
Szczyt klimatyczny, który przyciągnie do Katowic ponad 25 tys. delegatów ze 196 krajów, wiąże się ze zmianami w organizacji ruchu - w szczególności w Strefie Kultury i jej sąsiedztwie. Przedstawiciele władz miasta zachęcają mieszkańców do śledzenia w internecie, na stronie Urzędu Miasta, aktualnych informacji o utrudnieniach.
Zmiany w organizacji ruchu
- Dbając o komfort mieszkańców, nie planujemy zamknięcia głównych dróg w centrum miasta, takich jak al. Roździeńskiego, ul. Katowicka czy tunel pod rondem. Przygotowany plan przewiduje zamknięcie dla ruchu kołowego oraz pieszego wyłącznie terenów Strefy Kultury, która stanowić będzie miejsce zamkniętej strefy obrad delegatów. Prosimy mieszkańców o zwracanie szczególnej uwagi na oznakowanie i niejeżdżenie na pamięć w okolicy obrad szczytu klimatycznego - powiedziała w środę rzeczniczka Urzędu Ewa Lipka.
Ulice zamknięte dla ruchu
będą w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów, w których będzie odbywał się szczyt: Olimpijska, Góreckiego i Dobrowolskiego (od wjazdu na teren Muzeum Śląskiego do ul. Góreckiego). Będzie tam zapewniony dojazd do przyległych posesji, m.in. do obiektów NOSPR i biurowca KTW od ul. Olimpijskiej. Przyległe odcinki ul. Ordona, Skrzypka i Nadgórników staną się drogami bez przejazdu. W wielu miejscach pojawią się zakazy zatrzymywania.
Zakazami ruchu pieszych
objęte będą chodniki przy Spodku wzdłuż al. Roździeńskiego i al. Korfantego, fragment ul. Olimpijskiej w rejonie Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz ul. Góreckiego, z zapewnieniem dojść do posesji. Cała Strefa Kultury, z wyjątkiem Muzeum Śląskiego i NOSPR, będzie zamknięta dla mieszkańców. Zamknięte zostaną także kładki - z ul. Uniwersyteckiej do Strefy Kultury oraz nad ul. Olimpijską.
Wyłączenia ulic 3 i 12, 13, 14 grudnia
3 grudnia po 16.00 planowane jest czasowe wyłączenie z ruchu samochodowego al. Korfantego od ronda do ul. Katowickiej w obu kierunkach. Planowane jest również wprowadzanie na bieżąco dodatkowych, krótkotrwałych zmian w organizacji ruchu, szczególnie w okresie 12-14 grudnia, związanych z przyjazdem do Katowic prezydentów, premierów i ministrów państw biorących udział w COP24.
Autobusy i tramwaje
będą kursować zgodnie z rozkładem, za wyjątkiem linii autobusowej nr 940 dojeżdżającej do Muzeum Śląskiego, która omija ul. Olimpijską, Góreckiego i Dobrowolskiego i jedzie na przystanek Katowice Strefa Kultury przy os. Gwiazdy. Zostanie także uruchomiona specjalna linia dodatkowa: COP T - tramwaj kursujący na trasie Plac Wolności - Stadion Śląski.
Biuro Prasowe Konferencji COP24 podało w poniedziałek, 19 listopada, że 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Głównym celem tegorocznej konferencji jest ustalenie szczegółowych zasad wdrażania Porozumienia Paryskiego z 2015 r. oraz podsumowanie skuteczności dotychczasowych działań podjętych w ramach tzw. Dialogu Talanoa. Szczyt potrwa blisko dwa tygodnie, a udział w nim zapowiedziało ponad 25 tys. uczestników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK