Nowoczesna diagnostyka maszyn i ich pomiary, m. in. w zakładach przeróbczych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a celem – oszczędności. JSW SA i Advicom wraz z firmą Elmodis podpisały list intencyjny w tej sprawie - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki.
System stworzony przez Elmodis pozwala na monitoring, diagnostykę maszyn, a przede wszystkim - przewidywanie awarii. Wykrywanie anomalii w pracy sprzętu odbywa się w oparciu o pomiary elektryczne oraz innowacyjne algorytmy, które potrafią się uczyć czyli wykorzystują tzw. machine learning. Kluczową cechą takich systemów jest zdolność do zbierania, wiązania i przekazywania pozyskanych w ten sposób danych dotyczących pracy maszyn. Dzięki systemowi łatwiejsze jest podejmowanie właściwych decyzji dotyczących utrzymania parku maszynowego. To ma także kluczowe znaczenie dla zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która musi sprostać wyzwaniom innowacyjnego przemysłu 4.0.
- Chcemy, by technologia dostarczona przez naszego nowego partnera skutecznie pracowała także w zakładach JSW – powiedział Daniel Ozon, prezes JSW.
- To doskonały sposób na oszczędności związane z eksploatacją maszyn - dodał menedżer.
Rozwiązanie dostarczane przez Elmodis to kompletny system, który przez cała dobę monitoruje stan maszyn. Pozwala to na uniknięcie nieplanowanych przestojów, obniżenie kosztów eksploatacji maszyn, a w efekcie zapewnia większą dostępność całego parku maszynowego. Działanie systemu nie wymaga w dodatku ingerencji w instalację i budowę maszyn.
- Chcemy, aby ludzie, maszyny oraz systemy IT automatycznie wymieniały się informacjami w całym procesie produkcji węgla, w obrębie wszystkich zakładów JSW, a także kluczowych systemów IT działających w Grupie Kapitałowej JSW – wyjaśnił Piotr Toś, prezes zarządu Advicom sp. z o.o.
- Ponadto, system ma znacznie ułatwić i przyspieszyć wykrywanie anomalii w pracy maszyn na wczesnym etapie, co w efekcie pomoże skutecznie zapobiegać nieprzewidzianym awariom - dodał.
System Elmodis został stworzony przez grupę polskich inżynierów wywodzących się ze środowiska akademickiego. Teraz czas na serię spotkań związanych z przygotowaniem wdrożenia systemu w zakresie pracy wybranych maszyn i urządzeń w JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
...bo takie kukły są na czele branży górniczej
Czy nie lepiej byłoby wystąpić w służbowych mundurach górniczych niż w galowych? Trzeba podtrzymać tradycje i dobre zwyczaje! Galowe mundury nie na każdą okazje się nadają, a są też dość niewygodne. Panowie Prezesi, czekamy na służbowe, szare!