Ekoeksperymentarium to wystawa, która z perspektywy rodziny pokazuje, jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne czy niezdrowe. Ilustrowana rodzina Państwa Łaskotków od 15 listopada do 16 grudnia zaprasza do swojego mieszkania na katowickim Rynku - tu można praktycznie przekonać się, co zrobić, żeby wspólnie, małymi krokami, wprowadzać wielkie zmiany.
- To przestrzeń, w której możemy zobaczyć jak niewiele trzeba często zmienić w swoim codziennym życiu, by zadbać o nasze wspólne dobro, jakim jest środowisko - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Dodaje, że szczyt klimatyczny COP24 nosił będzie hasło Black to Green, która zwraca uwagę na fakt, że stereotypowo czarne Katowice są tak naprawdę zielone – prawie połowa terenów naszego miasta to lasy, parki i skwery.
- Chcemy to wydarzenie wykorzystać także promując ekonawyki wśród naszych mieszkańców - mówi Krupa.
Na przygotowanej w oczekiwaniu na szczyt klimatyczny COP24 W Katowicach wystawie na gości czekają zabawy, eksperymenty i spacer po ekomieszkaniu Państwa Łaskotków. W salonie pomyślimy o oszczędzaniu ciepła i prądu dzięki know-how IKEA. Proste działania, takie jak użycie zasłon i dywanów czy wymiana żarówek na oświetlenie ledowe mogą zmniejszyć zużycie energii.
W pokoju dziecięcym sprawdzimy zasadę “mniej znaczy więcej” - mniej przedmiotów, to więcej wolnego czasu i mniejsze zużycie zasobów planety. Sypialnia została podzielona na dwie części - minimalistyczną i tę pełną nieużywanych ubrań i zabawek. W kuchni, razem z Koloratorium Śnieżki, poeksperymentujemy m.in. z prostymi ekologicznymi zamiennikami środków czyszczących. Wywabimy plamę albo zrobimy ekologiczny klej czy farbki. Będziemy też mogli sprawdzić naszą wiedzę w zakresie segregacji śmieci, co nie jest łatwe! W łazience wykorzystamy każdą kroplę wody i przekonamy się, ile wody marnuje się przez cieknący kran. W przedpokoju, razem z KZK GOP, będziemy odkrywać, dlaczego warto poruszać się komunikacją miejską i co zrobić, żeby zmniejszyć korki w mieście.
Reklamówka zamiast biletu
Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a odwiedzający proszeni są o przyniesieni (w miarę możliwości) niepotrzebnych torebek plastikowych. Z torebek na wystawie powstaje upcyclingowa choinka dla Katowic wykonana szydełkiem.
Animatorzy chętnie porozmawiają z gośćmi, oprowadzą po mieszkaniu i zachęcą do wspólnej zabawy. Pomysłodawczynie wystawy, Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt, specjalizują się w realizacji wystaw, na których dobrze czują się zarówno dzieci, jak i dorośli. Autorem ilustracji Państwa Łaskotków jest Sarna Studio a aranżacją przestrzeni zajęła pracownia bro.Kat.
Autorki wystawy chcą ekologią zajmować się pozytywnie i praktycznie:
- Wyszukałyśmy setki sposobów na eko-życie i wybrałyśmy te, które wydały nam się najprostsze do wprowadzenia w zwyczajnym mieszkaniu. Wyobraziłyśmy sobie rodzinę Łaskotków, mieszkańców Katowic, którzy pewnego dnia postanowili zmienić swój dom i zwyczaje tak, żeby rodzinne życie stało się prostsze i bardziej przyjazne dla planety. Chcą zużywać mniej wody i energii, produkować mniej śmieci a przy okazji uporządkować mieszkanie i zaoszczędzić pieniądze - opisują Magłosia Żmijska i Joanna Studzińśka.
Projektowi towarzyszą spotkania i warsztaty, m.in. na temat zero waste, upcyclingu czy energii słonecznej w domu. Wszystkie warsztaty są bezpłatne a więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.facebook.com/ekoeksperymentarium. Odwiedzenie Ekoeksperymentarium zapowiedziało już blisko sto grup zorganizowanych, głównie ze szkół podstawowych z Katowic.
Organizatorem wystawy jest COP24 i Miasto Katowice a Partnerami: Dobry Klimat, IKEA, KZK GOP, Śnieżka i Mamy Projekt. Ekoeksperymentarium współpracuje z Fundacją Iskierka, która pomaga dzieciom z chorobami nowotworowymi. Organizatorzy zachęcają gości do wsparcia Iskierki datkiem do puszki.
Najbliższe wydarzenia w Ekoeksperymentarium:
15 listopada 2018, godz. 18.00 - uroczyste otwarcie i poczęstunek w duchu zero waste cooking, który przygotuje Marcin Czubak z restauracji cztery Kąty i Smak Piąty.
16 listopada 2018, godz. 17.00 - Zero waste, Zero waste, czyli jak żyć bardziej eko? Prelekcja na temat zanieczyszczenia plastikiem, prowadzący ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.
17 listopada 2018, godz. 12.00 - wykonaj własną torbę na zakupy ze starego t-shirtu. Warsztaty dla osób w każdym wieku.
W galerii: katowickie Ekoeksperymentarium przed szczytem COP24, Rynek, czwartek 15 listopada 2018 (zdjęcia UM Katowice)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.