Setki miliardów euro rocznie mogłaby zaoszczędzić Polska dzięki rozwojowi projektu, który ma na celu zwiększenie pochłaniania CO2 przez lasy. To wnioski z międzynarodowego seminarium naukowego, które odbyło się w Tucznie.
Głównym tematem seminarium była kwestia pochłaniania rosnącej emisji CO2 przez lasy i gleby poprzez rozwój Leśnych Gospodarstw Węglowych. To właśnie w Tucznie znajduje się stacja badawcza oraz instalacja służąca do pomiaru pochłaniania CO2 przez lasy, które powstały z inicjatywy b. ministra środowiska prof. Jana Szyszki. Rozwój gospodarstw leśnych to właśnie pomysł b. ministra środowiska, który ma pomóc uporać się z problemem rosnącej emisji CO2 przyczyniającej się do globalnego ocieplenia. W skrócie chodzi o taki dobór drzewostanu, który pozwala zwiększyć pochłanianie CO2 do maksimum w naszej strefie klimatycznej.
- Nasz świat tak jak my posiada płuca. Tymi płucami są lasy. W Polsce macie państwo unikalne laboratorium. To jest laboratorium leśne, która bada sytuacje, jak uniknąć zniszczenia lasów. Prof. Jan Szyszko, który jest dyrektorem tego obiektu badawczego proponuje nam rozwiązanie, które pozwoli rozwiązać niektóre z problemów ekologicznych świata. Ten projekt ma rzetelne podstawy naukowe i jest ważny dla całej planety – argumentował prof. Antonino Zuchichi, fizyk nuklearny.
- Żeby rozwiązać jakiś problem potrzebny jest projekt. Natomiast, żeby zrealizować ten projekt potrzebne są fundusze. Ponad wszelką wątpliwość w projekcie prof. Szyszko udowodniono, że możemy rozwiązać jeden z problemów świata używając dziesięć razy mniejszych nakładów niż inne projekty – dodał włoski naukowiec.
- W tej chwili wg europejskiego systemu handlu emisjami zmniejszenie koncentracji dwutlenku węgla o jedną tonę za pomocą redukcji kosztuje 25 euro. Ten sam efekt możemy uzyskać za pomocą gospodarowania lasami. Na podstawie naszych badań, ten efekt możemy osiągnąć za kwotę 2,5 euro w naszych polskich warunkach. Jeśli popatrzeć na nasze możliwości, to polskie lasy są w stanie pochłaniać rocznie 42 mln t węgla. Ta absorpcja wynika z naszej celowej działalności. Osiągnęliśmy to i możemy pokazać innym, jak to zrobić. Nie wyemitowanie tych 42 mln t dwutlenku węgla do atmosfery, to wg cen Unii Europejskiej koszt 1,05 mld euro. Mamy więc ogromną różnicę pomiędzy tym, co musielibyśmy zapłacić za pomocą redukcji i między tym, co możemy uzyskać za pomocą pochłaniania. To są setki milionów euro rocznie. Te pieniądze możemy zaoszczędzić i przekazać na rozwój terenów wiejskich, regenerację układów przyrodniczych i tworzenie miejsc pracy. Możemy również pomóc Afryce w jej problemach ekologicznych – argumentował prof. Szyszko.
Kazimierz Grajcarek z Solidarności zaznaczył, że obecnie nie ma żadnego kryterium co do tego, w jaki sposób państwa mają wykorzystywać pieniądze pochodzące z opłat za emisję CO2.
- Tak naprawdę nie wiadomo na co te pieniądze są przeznaczane. Na pewno nie na ochronę środowiska ani tworzenie miejsc pracy. Nikt tak naprawdę nie wie, co się z nimi dzieje. Dlatego związki zawodowe żądają, aby na COP25, który odbędzie się w Brazylii, narodowe rządy rozliczyły się z podpisanych porozumień, rozliczyły się z tego, co robią z tymi środkami oraz pokazały, ile z tych środków zostało rzeczywiście przeznaczonych na ochronę środowiska. Szczególnie restrykcyjna jest tutaj polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Cały świat poza państwami UE właściwie nie płaci za emisję CO2, robią to tylko państwa UE. Jeśli to mają być opłaty za ochronę środowiska, to te pieniądze powinny być przeznaczane na ten cel – podkreślił Grajcarek.
Seminarium odbywało się pod hasłem „Polityka klimatyczna Świata w świetle Porozumienia Paryskiego z okazji 40-lecia Pontyfikatu JPII, Lasy dla Polski, Polska dla Świata – Climate - The New Manhattan Project – Leśnictwo”. Organizatorzy międzynarodowej konferencji to: Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Polski, Światowa Federacja Naukowców, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, Związek Zawodowy Solidarność, Światowe Laboratorium – Las dla ludzkości w Tucznie, Ekologiczne Forum Młodzieży, Samodzielna Pracownią Oceny i Wyceny Zasobów Naturalnych SGGW w Warszawie oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa w Rybniku.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. kardynał Gerhard Mueller (b. prefekt Kongregacji Nauki Wiary), prof. Antonino Zichichi oraz prof. Axel Schwerk, prof. Christopher Essex.
Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To jest odciąganie uwagi od rzeczy kluczowych. I tyle. Piszą o tym np. tutaj w artykule w Nature 562: 259-262 pt. 'Trade-off in using European Forest to meet climate objectives'. Konkluzja jest prosta: Europie nie wolno polegać na gospodarce leśnej w łagodzeniu zmiany klimatu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.