- Ufamy, że tracąca konkurencyjność Europa zrozumie: tylko nowoczesny przemysł może spowodować cywilizacyjny wzrost i dobrobyt. Chcemy, aby usłyszano nasz głos. Europa musi zweryfikować kurs polityki klimatycznej, nie dlatego, że my tak mówimy, ale ponieważ procesy ekonomiczne zaczynają wymuszać zmianę podejścia do węgla - mówił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas konferencji programowej Społeczny PRE_COP24, która odbyła się we wtorek, 9 października, w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Konferencję w ramach przygotowań Polski do grudniowego, katowickiego szczytu klimatycznego COP24 zorganizowała europosłanka Jadwiga Wiśniewska we współpracy z górniczymi centralami związkowymi - Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, SITG i think-tankiem Górnictwo OK. Salę im. Renzo Imbeni w głównym gmachu Europarlamentu wypełnili polscy posłowie do PE (m.in. wiceprzewodniczący PE Zdzisław Krasnodębski, Anna Fotyga, Ryszard Legutko, Czesław Hoc, Urszula Krupa, Adam Gierek z Komisji Przemysłu, Badań i Energii ITRE PR i in.), przedstawiciele branż górniczej, hutniczej, budownictwa, energetyki oraz ośrodków badawczych i naukowych, przedsiębiorcy. Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego reprezentowali prezydent Euracoal Tomasz Rogala i sekretarz generalny Brian Rickets.
Debatę transmitowano z tłumaczeniami na języki UE w sieci PE, a dostęp do materiału otrzymają wszyscy europarlamentarzyści i przedstawiciele władz Unii.
Witając uczestników, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślał, że decyzje podjęte na szczycie w Katowicach zaważą na wiele pokoleń na kierunkach polityki klimatycznej. Nie mogą zapadać bez udziału ekspertów i menedżerów przemysłu.
Nie walczymy przeciwko czystemu środowisku
- Nie występujemy "przeciwko". Chcemy żyć w czystym środowisku. Problemem jest to, że mówiąc o klimacie, bardzo rzadko wspomina się o ludziach i o nauce, która stoi na straży środowiska - zaznaczył Kazimierz Grajcarek, jeden z liderów górniczej Solidarności, członek krajowych władz związku i koordynator PRE_COP24.
Przewodniczący ZZ Górników w Polsce Dariusz Potyrała przypomniał podstawowe postulaty wypracowane na sierpniowym PRE_COP24 w Katowicach: Polska oczekuje swobody wyboru źródeł energii i zachowania zasady neutralności klimatycznej (tyle samo emisji, co pochłaniania).
Równe traktowanie nośników i dialog z IPCC
- Wszystkie nośniki energii powinny być traktowane jednakowo, bez dyskryminacji.
Strona wciąż ewoluuje zasadnym więc powinno być dopisanie, że badań dotyczących kosztu zastąpienia miejsc pracy w górnictwie dokonał zespół ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w składzie: prof. UE dr hab. Tomasz Ingram, dr Izabela Emerling i dr Magdalena Wójcik-Jurkiewicz , którego reprezentantem w Brukseli była Pani dr Magdalena Wójcik-Jurkiewicz
W odniesieniu do informacji podanej w artykule chciałam zaznaczyć, że badań dotyczących kosztu zastąpienia miejsc pracy w górnictwie dokonał zespół ekspercki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, którego reprezentantem była Pani dr Magdalena Wojcik -Jurkiewicz.