Zielone technologie, prąd, gaz, olej? Nie, to węgiel nadal zostaje jednym z niekwestionowanych liderów, jeśli chodzi o koszty wytworzenia 1 kWh ciepła. Ta sytuacja pewnie długo jeszcze się nie zmieni. Zaś stworzona w resorcie energii ustawa o jakości paliw stałych spowoduje, że dostępny będzie dobry jakościowo, bezpieczniejszy dla środowiska produkt.
Ogrzewanie domu to jeden z największych corocznych wydatków eksploatacyjnych. Dom o powierzchni ok. 150 m kw. ma roczne zapotrzebowanie na energię cieplną wielkości 7500 kWh. Do tego dochodzi zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową - ok. 2850 kWh.
Ogrzewanie węglem (kocioł zasypowy, miałowy o sprawności 60 proc. i kocioł z podajnikiem na ekogroszek o sprawności 75 proc.) to podobny koszt jak przy użyciu drewna (kotły na palet ze sprawnością 88 proc. i na drewno o sprawności 80 proc.). Koszt wytworzenia 1 kWh ciepła waha się w ich przypadku od 13 do 18 gr. Nieco taniej jest przy użyciu gruntowej pompy ciepła - 12 gr. Pompa powietrzna to już koszt 20 gr. Najdrożej, bo 43 gr, zapłacimy za ogrzewanie LPG i gazem ziemnym. Słowem rozpiętość kosztów pomiędzy najtańszym a najdroższym ogrzewaniem jest niemal czterokrotna! Te dane pochodzą z wystąpienia dr. Pawła Bogacza, koordynatora prac Górnictwo OK i pracownika naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej, podczas PRE_COP24 w Katowicach.
Jeśli porównamy ceny paliwa wykorzystywanego do ogrzewania domów, odpowiedź nasuwa się sama – węgiel jest najtańszy. Jednak jeśli zdecydujemy się na paliwa stałe (węgiel czy drewno), to wiąże się to z koniecznością codziennych, a przy tradycyjnych piecach nawet kilka razy dziennie, wizyt w kotłowni.
Mimo to właśnie ze względu na niskie koszty ogrzewania kotły na paliwo stałe przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Przez wiele lat były wypierane z rynku przez kotły gazowe i olejowe, które są bardziej wygodne, bo bezobsługowe i nie wymagają składowania opału.
Te nowoczesne kotły na paliwo stałe nie są już tak uciążliwe jak dawniej. Najlepsze modele są wydajne, łatwe i bezpieczne w obsłudze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, pozwalają uzyskać duże oszczędności paliwa.
W sprzedaży jest wiele wydajnych modeli kotłów na ekogroszek. Niektóre z nich mają podajniki i zaawansowane systemy sterowania, które ułatwiają eksploatację i mogą współpracować z takimi instalacjami jak ogrzewanie podłogowe.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Warto przed wyborem odpowiedniego rozwiązania do ogrzewania poradzić się fachowców ja ostatnio trafiłem na sklep grze świetnie mi wyjaśniono co w moim przypadku będzie sie kalkulować ....
No proszę, jednak wykształciuch z AGH popiera tezy samozwańczego mistrza świata w zakresie Polskiej Techniki Instalacyjnej Pomiarowej i Grzewczej (GRATULACJE DLA PANA DR BOGACZA Z AGH) onegdaj pierwszego w Polsce przedsiębiorcy, który w 1988 roku dokonał opracowań Termomodernizacji Budynków w szczególności z zastosowaniem automatyki w regulacji centralnego ogrzewania oraz już wtedy oczywistej potrzeby poprawy przenikalności ciepła ścian i dachów oraz otworów ściennych. Namiastką wdrożenia tych opracowań była termomodernizacja Hali Przemysłowej z zapleczem biurowym i socjalnym w Zakładzie ZANAM KGHM w 1989 roku i nawiązanie kontaktów z FAP w Falenicy k/Warszawy w przedmiocie produkcji zaworów termostatycznych przy grzejnikowych z zastosowaniem w głowicy termostatu w postaci mieszka gazowego wtedy także polskiego patentu. Owe mieszki masowo były produkowane na potrzeby okupacyjnych firm zachodnich z Niemiec i Danii m in. obecnie IMI Internacjonal, Danfoss czy Herz. Jak okres prawo ochronnego minął, to te zachodnie firmy wraz z firmą SIEMENS zadbały, aby Falenica padła jak też wiele innych firm w Naszym Kraju upadły, to jest te które współpracowały z COBRTI Instal (Centralny Ośrodek Badawczo Rozwojowy Techniki Instalacyjnej) przy ul. Ksawerów 21 w Warszawie.