Rewitalizacja wielkiego kompleksu przemysłowego w Ostrawie okazała się możliwa do przeprowadzenia prywatnymi rękoma - mówił w czwartek, 6 września, na Forum Ekonomicznym w Krynicy Karel Malík ze stowarzyszenia Dolní Oblast Vitkovice (DOV). - Konieczne były wizja i decyzje - akcentował.
Efektem działań prowadzonych od 2007 r. jest odbudowa i ponowne udostępnienie miejskiego kompleksu dziedzictwa przemysłowego Dolni Oblast Vitkovice - pod kątem edukacji, biznesu i rozrywki.
Dolni Oblast Vitkowice - unikatowe miejsce w Europie
Chodzi o przylegający do centrum Ostrawy zespół przemysłowy o historii sięgającej 1828 r., składający się z kopalni węgla kamiennego, koksowni oraz wielkich pieców. Było to jedyne miejsce w Europie, w którym procesy technologiczne obejmowały wydobycie węgla, przez flotację, produkcję koksu, aż po produkcję surówki żelaza. Ostatni spust surówki miał tam miejsce w 1998 r.
Jak mówił podczas poświęconego rewitalizacji panelu krynickiego Forum członek zarządu prywatnego stowarzyszania DOV Karel Malík, 20 lat temu, kiedy zamykano ostrawskie huty, jego przedstawiciele zastanawiali się, co zrobić z poprzemysłowymi terenami
Zburzyć wszystko? Niemożliwe. To dziedzictwo!
Możliwe były dwa podejścia: stworzenie muzeum ostatniego dnia tej fabryki lub zburzyć wszystko i wykorzystać teren.
- Uznano, że to drugie rozwiązanie niemożliwe, bo miejsce należy do dziedzictwa narodowego. Postanowiliśmy usunąć stamtąd te elementy, które nie były istotne z historycznego punktu widzenia, a resztę udostępnić społeczeństwu - powiedział Malik.
Postanowili stworzyć ponadregionalne centrum kulturalno-społeczne
Inicjatorem przedsięwzięcia stał się prezes Witkowic Jan Světlík. Jak mówił w czwartek przedstawiciel stowarzyszenia DOV, założeniem stało się przekształcenie przemysłowych obszarów - za pomocą wielu instytucji publicznych, członków, partnerów czy sympatyków, a także środków unijnych - w ponadregionalne centrum kulturalno-edukacyjno-społeczne.
Sale, galeria, aula na konstrukcji zbiornika gazu
Jednym z głównych elementów przedsięwzięcia była zaprojektowana przez architekta Josefa Pleskota i jego studio AP aula wielofunkcyjna Gong, utworzona na gruncie konstrukcji zbiornika gazu. Powstały tam m.in. sale na 1,5 tys. i 400 osób, galeria wielofunkcyjna, pomieszczenia konferencyjne i westybul.
Wielki piec przekształcony w wieżę widokową
Wielki piec nr 1 przekształcił się w Bolt Tower. Wytyczona m.in. na jego nadbudowie edukacyjna trasa zwiedzania prowadzi śladami produkcji surówki żelaza, dając też widok na Ostrawę i Beskidy z wysokości niemal 80 m. W dawnej VI centrali energetycznej utworzono mały świat nauki i techniki U6.
Nowoczesne centrum naukowo-techniczne i Teatr Nauki
Jedyny nowy obiekt to duże centrum naukowo-technologiczne o powierzchni ok. 14 tys. m kw. Obejmuje ono stałe interaktywne ekspozycje, nowocześnie wyposażone laboratoria, warsztaty oraz sale lekcyjne, nowoczesne kino z filmami 3D i wnętrza Teatru Nauki.
Po kopalniach Anselm i Hlubina - park, muzeum i kina
Z byłych budynków przemysłowych i administracyjnych kopalni węgla kamiennego Hlubina powstało wielofunkcyjne centrum kulturalno-edukacyjne z salami kinowymi, pokojami do prób i występów muzycznych, studio, pomieszczenia reprezentacyjne czy sale taneczne. Z kolei na przedmieściach Ostrawy na obszarze najstarszej tamtejszej kopalni Anselm działa Landek Park z największym muzeum górnictwa w Czechach.
W galerii: DOV Dolni Oblast Vitkovice, Ostrawa (zdjęcia: dolnivitkovice.cz)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.