Pszczoły osiedlone w trzech ulach na terenie zakładu petrochemicznego Spolana Neratovice z czeskiej grupy Unipetrolu, w którym większość udziałów ma PKN Orlen, produkują wysokiej jakości miód, co potwierdziły badania. Spółka planuje zwiększenie liczby uli.
Projekt osiedlenia pszczelich rodzin w zakładzie Spolany realizowany jest we współpracy z miejscowym związkiem pszczelarzy - poinformował Unipetrol. Uzyskiwany miód ma być produktem promującym spółkę.
Wiceprezes Spolany Miroslav Falta zwrócił uwagę, że wiele pokutujących jeszcze mitów, na temat środowiska w otoczeniu tego zakładu, ma początek w latach 50. i 60. XX wieku, kiedy niewiele uwagi poświęcono współistnieniu produkcji przemysłowej i rolniczej w ówczesnej Czechosłowacji.
- Obecnie jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Spolana spełnia wszystkie limity emisji, a wpływ jej produkcji na środowisko jest minimalny - podkreślił Falta, cytowany w komunikacie Unipetrolu. Zaznaczył przy tym, iż Spolana "inwestuje rocznie dziesiątki milionów czeskich koron w modernizację zakładu i ochronę środowiska".
Falta przyznał, iż w przyszłym roku Spolana chce zwiększyć liczbę uli na terenie swego zakładu, ale nie planuje produkcji na większą skalę. Dodał, iż wytworzony w tamtejszej pasiece miód będzie dobrym prezentem dla gości spółki, w tym np. partnerów biznesowych.
Jak podkreślił Unipetrol, jakość miodu, który uzyskano w Spolana Neratovice od osiedlonych tam w trzech ulach wiosną tego roku pszczelich rodzin, została potwierdzona przez akredytowane laboratorium Instytutu Badawczego Pszczelarstwa.
- Miód ze Spolana Neratovice spełnia nie tylko wszystkie wymagania jakościowe, ale także wysoko oceniony został jego smak - wyjaśnił inż. Dalibor Titera z Instytutu Badawczego Pszczelarstwa. Wyraził nadzieję, że projekt osiedlania pszczół będzie naśladowany w innych zakładach przemysłowych.
Spolana z siedzibą w Neratovicach jest jednym z największych podmiotów petrochemicznych w Czechach, jedynym w tym kraju producentem PCW i kaprolaktamu. Wytwarza również wodorotlenek sodu, siarczan amonu i kwas siarkowy. Spółka działa od 1992 r., a w 2016 r. 100 proc. udziałów w niej za 1 mln euro przejął od Anwilu czeski Unipetrol, także wchodzącego w skład grupy PKN Orlen. Spolana jest głównym odbiorcą etylenu, amoniaku i siarki z Unipetrolu.
W 2005 r. PKN Orlen nabył 62,99 proc. akcji Unipetrolu. Obecnie, po wcześniejszym wykupie, ogłoszonym w grudniu 2017 r., płocki koncern ma 94,03 proc. akcji czeskiej spółki. Łączna wartość tej transakcji wyniosła ok. 3,5 mld zł. W czerwcu Czeski Bank Narodowy wyraził zgodę na przeprowadzenie przez PKN Orlen wykupu wszystkich pozostałych akcji Unipetrolu należących do akcjonariuszy mniejszościowych, czyli o ok. 5,97 proc. akcji czeskiej spółki.
W skład grupy Unipetrolu, oprócz Spolany, wchodzą m.in. rafinerie w Litvinowie i Kralupach - jedyne w Czechach, których łączna zdolność przerobu ropy naftowej wynosi ok. 8,7 mln ton rocznie, a także największa w tym kraju sieć stacji paliw Benzina - 400 placówek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.