O tym, jakie są cele i założenia konferencji Społeczny PRE_COP24, która odbędzie się w dniach 9-11 sierpnia w Katowicach, mówili podczas czwartkowego briefingu prasowego jej współgospodarze. Jako główny problem wskazali realizację polityki klimatycznej w taki sposób, aby nie wiązała się z nadmiernym likwidowaniem miejsc pracy w przemyśle.
Konferencja, która odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, jest jednym z wydarzeń poprzedzających grudniowy szczyt klimatyczny w Katowicach. Podczas Społecznego PRE_COP24 uczestnicy będą dyskutować m.in. o wyzwaniach związanych z realizowaniem polityki klimatycznej i jej kosztach społecznych. Konferencja może być szansą na wypracowanie wspólnego polskiego stanowiska na grudniowy szczyt. Spotkanie ma również na celu omówienie 26 lat działań światowych organizacji na rzecz zmian klimatu oraz przedstawienie stanowisk światowych, europejskich i narodowych organizacji związkowych.
Organizatorami PRE_COP24 są: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych, Stowarzyszenie inżynierów i techników Górnictwa Oddział Rybnik oraz społeczna inicjatywa Górnictwo OK, a partnerem m.in. miasto Katowice.
W czwartkowym briefingu, poprzedzającym konferencję wzięli udział: Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic, Kazimierz Grajcarek, koordynator Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24, Dariusz Trzcionka, przewodniczący PZZ „KADRA” i wiceprzewodniczący Forum Związków Zawodowych, Dariusz Potyrała, przewodniczący Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce oraz dr Paweł Bogacz z inicjatywy Górnictwo OK.
Wiceprezydent Skiba podkreślił, że Społeczny PRE_COP24 koresponduje z grudniowym szczytem klimatycznym, którego gospodarzem są Katowice. Jak przekazał na globalny szczyt klimatyczny ma przyjechać do Katowic 30 tys. uczestników.
- Szczyt klimatyczny w ostatnich latach ewoluuje. Jesteśmy po Porozumieniu paryskim, które wydawało się, że będzie regulowało kwestie podejścia do zmian klimatu, ale wiemy że są z tym pewne problemy. Mam nadzieję, że te problemy uda się tutaj w Katowicach rozwiązać. Istotnym elementem jest kwestia merytorycznego wsadu. Cieszę że właśnie tutaj, w naszym kraju są organizacje takie jak związki zawodowe, które odpowiedzialnie podchodzą do tego tematu. Chcą się do tego wydarzenia przygotować w sposób jak najbardziej merytoryczny i pokazać polskie dokonania na przestrzeni ostatnich 30 lat. Liczę, że konferencja, która odbędzie się już za tydzień będzie czasem owocnego